„Od roku 2016 musíme plnit přísné ekologické limity, které nám nařídila jednak legis᠆lativa jednak kraj. Rozhodli jsme se to vyřešit zgruntu metodou, která splní ta nejpřísnější kritéria," vysvětluje předseda představenstva teplárny Miroslav Houfek.

Její součástí bude absorbér, zařízení o průměru 8 m, vysoké 35 m, těžké 160 tun, které lze přirovnat k obří myčce. To technologií mokré vápencové vypírky zbaví spa᠆liny z uhelných kotlů škodlivin. „Důkladně se vysprchují vápencovou suspenzí," přibližuje Pavel Slezák, vedoucí oddělení procesního inženýrství dodavatelské společnosti Tenza Brno.

Novou technologii nainstalují v teplárně až v příštím roce, už nyní se ale připravuje prostor, kde bude stát. „Piloty jsou v hloubce 17 metrů, teď se dokončuje nerezové pouzdro uvnitř komína, zkušební provoz je v plánu od července příštího roku," naznačuje postup prací David Nový, vedoucí realizace projektů firmy Tenza.

Práce v komíně brzdí vítr

Dělníci a lešení jsou stále uvnitř komína českobudějovické teplárny. Přitom už příští týden by se z něj mělo opět s plnou parádou kouřit. Do té doby musí ale obří jeřáb stihnout spustit do jeho útrob nové nerezové vložky. Kvůli větru ale nemůže pracovat a čeká jej tak v závěru týdne mohutný finiš. Podle místopředsedy představenstva teplárny Martina Žahourka ale podnik začátek topné sezóny na přelomu září a října stihne.

Právě vnitřní rekonstrukce 120 metrů vysokého komína  je nejdůležitější částí letošních prací na odsíření provozu teplárny. Ke konci se chýlí i stavby základů pro nová zařízení. Instalována byla zásobní nádrž na močovinu a také zařízení u kotle K11 redukující množství oxidů dusíku. Rovněž se začaly montovat ocelové konstrukce podpěr nových kouřovodů.

I přes složitost všech potřebných prací se stavba nijak nedotkne dodávky tepla a teplé užitkové vody. „V okamžiku přepojení spalinových cest do nově vyvložkovaného komína je připraven zásobovat město teplem záložní zdroj ve Vrátě a také plynový kotel," vysvětluje vedoucí investic teplárny Petr Pelikán.

Spoustu zajímavostí z provozu teplárny, detaily k procesu odsíření a plno dalších zážitků připravuje teplárna pro veřejnost na sobotní den otevřených dveří. Přijít nebo dokonce přijet parním vlakem z hlavního nádraží můžete 27. září v době od 9 do 17 h.