VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Díky obří myčce ubude škodlivin

České Budějovice – Až o 80 procent méně oxidů síry a o 60 procent méně oxidů dusíku bude už v závěru příštího roku vypouštět do ovzduší budějovická teplárna. Právě tu finišuje jedna z klíčových etap odsíření,  největší ekologické investice v historii teplárny i v celém kraji.

24.9.2014 5
SDÍLEJ:

Obří jeřáb spouští do komína teplárny nerezové vložky.Foto: Martin Žahourek

„Od roku 2016 musíme plnit přísné ekologické limity, které nám nařídila jednak legis᠆lativa jednak kraj. Rozhodli jsme se to vyřešit zgruntu metodou, která splní ta nejpřísnější kritéria," vysvětluje předseda představenstva teplárny Miroslav Houfek.

Její součástí bude absorbér, zařízení o průměru 8 m, vysoké 35 m, těžké 160 tun, které lze přirovnat k obří myčce. To technologií mokré vápencové vypírky zbaví spa᠆liny z uhelných kotlů škodlivin. „Důkladně se vysprchují vápencovou suspenzí," přibližuje Pavel Slezák, vedoucí oddělení procesního inženýrství dodavatelské společnosti Tenza Brno.

Novou technologii nainstalují v teplárně až v příštím roce, už nyní se ale připravuje prostor, kde bude stát. „Piloty jsou v hloubce 17 metrů, teď se dokončuje nerezové pouzdro uvnitř komína, zkušební provoz je v plánu od července příštího roku," naznačuje postup prací David Nový, vedoucí realizace projektů firmy Tenza.

Práce v komíně brzdí vítr

Dělníci a lešení jsou stále uvnitř komína českobudějovické teplárny. Přitom už příští týden by se z něj mělo opět s plnou parádou kouřit. Do té doby musí ale obří jeřáb stihnout spustit do jeho útrob nové nerezové vložky. Kvůli větru ale nemůže pracovat a čeká jej tak v závěru týdne mohutný finiš. Podle místopředsedy představenstva teplárny Martina Žahourka ale podnik začátek topné sezóny na přelomu září a října stihne.

Právě vnitřní rekonstrukce 120 metrů vysokého komína  je nejdůležitější částí letošních prací na odsíření provozu teplárny. Ke konci se chýlí i stavby základů pro nová zařízení. Instalována byla zásobní nádrž na močovinu a také zařízení u kotle K11 redukující množství oxidů dusíku. Rovněž se začaly montovat ocelové konstrukce podpěr nových kouřovodů.

I přes složitost všech potřebných prací se stavba nijak nedotkne dodávky tepla a teplé užitkové vody. „V okamžiku přepojení spalinových cest do nově vyvložkovaného komína je připraven zásobovat město teplem záložní zdroj ve Vrátě a také plynový kotel," vysvětluje vedoucí investic teplárny Petr Pelikán.

Spoustu zajímavostí z provozu teplárny, detaily k procesu odsíření a plno dalších zážitků připravuje teplárna pro veřejnost na sobotní den otevřených dveří. Přijít nebo dokonce přijet parním vlakem z hlavního nádraží můžete 27. září v době od 9 do 17 h.

Autor: Hana Svítilová

24.9.2014 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby. Ilustrační foto.
496

Od voleb se nenechala odradit a přišla třikrát

Ilustrační foto.
496

Jihočeští lídři zamířili do Prahy

Volič požadoval Knihu přání a stížností

České Budějovice - Během voleb nedošlo podle Aleny Karvánkové z Krajského úřadu Jihočeského kraje na jihu Čech k mimořádným událostem.

Krumlovská Linda Šmikmátorová je trojnásobnou přebornicí kraje

České Budějovice – Na kurtech budějovické Sokolovny se hrály dva oblastní badmintonové turnaje mládežnických kategorií, a to krajský přebor jednotlivců staršího žactva U15 a podzimní kolo tzv. Budějovických přípravek

Informace k volbám aneb Jak se rozdělují křesla a procházka sněmovnou

Praha, České Budějovice - Výsledky letošních voleb do Poslanecké sněmovny rozhodnou, kolik křesel bude mít která politická strana (poměrný systém). Tedy na základě výsledku voleb vznikne příslušná většina, která ustaví vládu a vysloví ji důvěru. Rozumíte tomu? Vysvětlíme.

Na volební výsledky se před lety čekalo až do neděle

České Budějovice - Sedmadvacet zaměstnanců a externích spolupracovníků Českého statistického úřadu se bude podílet na zpracování volebních výsledků v největším sčítacím středisku v zemi. Jeho přípravy finišovaly v pátek dopoledne v českobudějovické sportovní hale, která je tradičním zázemím statistiků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení