Podobně vnímají situaci i někteří obyvatelé Borovan. Zvláště poté, co neznámý vandal v noci z 26. na 27. února poškodil sochy na náměstí a radnici. Celkem způsobil škodu za 300 000 korun.
„Borovany jsou maloměsto, vztahy jsou složité,“ naznačila Vladimíra Hrušková, provozovatelka místního kulturního domu, že leckteré místní nesváry mohou být připsány na vrub návštěvníkům diskoték. „Tohle se stalo v týdnu. Kdyby to bylo v sobotu, bude to můj problém. Ano, jsou to místní, kteří si řeší své emoce, ale lidé to dávají za vinu mně,“ připomněla už déletrvající neshody.
„Myslím si, že nejde říct, ze lidi, co chodí na diskotéky mají stejný cíl. Někteří z nich se chtějí bavit s přáteli. Někteří vyrazí na lov, a někteří se jen tak podívat, protože nikdy na diskotéce nebyli,“ říká student gymnázia Lukáš Boček. „Co se týče konkrétně vandalství, tak to nesouvisí s diskotékami, to je čistě alkoholem a povahou člověka,“ je přesvědčen.
Právě v Borovanech, kde se ví o tom, že „se něco děje“, policie podle mluvčí Reginy Tupé monitoruje dění více než jinde. „Policisté kontrolují situaci na diskotékách před kulturním zařízením i vně, také alkohol,“ uvedla. A to zejména poté, co se na začátku února dva mladí muži (22 a 21) před kuktlruním domem nedohodli a po slovní rozepři se do sebe pustili i fyzicky. Potyčka skončila zlomeným nosem.
„Pokud občané upozorní policisty nalince 158 na to, že se v okolí pořádání kulturní akce děje něco podezřelého, hlídka vyrazí na místo,“ doplnila.
V případě, že se jedná o námitky kvůli hlasité hudbě, mohou policisté jen upozornit provozovatele, nikoli však akci zakázat. To je pouze v kompetenci hygieniků ze Zdravotního ústavu a městského či obecního úřadu.
Hlučné ale nemusí být jen diskotéky a koncerty moderní hudby, ale také třeba dechovky.