Necelé dva tisíce podpisů má internetová petice za záchranu letního kina Háječek. Zájem občanů o udržení kulturní aktivity organizátoři petice vítají.

„Petici jsme koncem října odevzdali na magistrátu,“ říká Tereza Bílá. „Ohlasy byly z 99 procent kladné. Několik desítek lidí mi dokonce navrhovalo, že když založím sbírku, tak mi přispějí. To jsem nechtěla a nechci, protože zatím nikdo neví, kdo a jestli vůbec bude provozovat kino. Neměla bych komu výtěžek ze sbírky předat a na magistrát města peníze určitě neponesu,“ usmívá se Tereza Bílá.

ČTĚTE TAKÉ:

O budoucnosti objektu K - centra, který by iniciátoři petice s letním kinem rádi koncepčně propojili, bude rozhodovat Správa domů, s. r. o., která pro radnici spravuje její nemovitosti. Podle náměstkyně Ivany Popelové o objektu nebude rozhodovat rada města. „Objekt bývalého K-centra je v majetku Správy domů, s.r.o., takže rada města o pronájmu nerozhodovala. Jednání vedli náměstci Podhola a Joch,“ dodává k osudu objektu Ivana Popelová.

Mezi zastupiteli přitom na budoucnost letňáku není jednotný názor. Zaznívají i hlasy na jeho podporu ze strany radnice. Někteří zastupitelé se dokonce vyslovili i pro to, aby se uvažovalo o případné digitalizaci letního kina. Podobně, jako má moderní promítací zařízení biograf Kotva.

Petice, která letní kino podporuje, už se ale oficiálně podepsat nedá. „Stále mě oslovují další lidé, kteří by ji chtěli podepsat, ale už je bohužel ukončena. Žádné oficiální vyjádření od města k petici zatím nemám, jelikož mají třicet dní na vyjádření až do konce listopadu,“ říká Tereza Bílá. Ohledně letňáku je Bílá přesvědčena, že i když město v roce 2012 vypíše výběrové řízení na provozovatele letního kina, tak stejně nebude zajištěný provoz kina.

„Může se například stát, že nový provozovatel z objektu udělá klub, nebude ochotný promítat a letní kino zanikne. Mám totiž dojem, že radnice města stojí o to, aby byl objekt využíván jako přírodní amfiteátr. Jenže na tom, aby jednou z jeho funkcí bylo kino, už nikdo netrvá,“ míní Tereza Bílá .

„Mrzí mě, že vedení jihočeské metropole není schopno zařídit chod letního kina, když v daleko menší obci Zliv toho schopni jsou. V jednom článku ohledně letního kina Háječek byla zmínka, ze hlavním problémem je, že nemá digitální promítačku. Je mi záhadou, proč nebylo letní kino přihlášeno do první vlny digitalizace, kam bylo přihlášeno kino Kotva a dotaci na digitalizaci dostalo.“

Digitalizace kina prý ale není překážkou k ukončení provozu. „Například město Beroun promítá na 35mm promítačkách dodnes. Promítají starší filmy a chod letního kina jsou schopni udržet,“ uvádí příklad hodný následování Tereza Bílá.

Zdá se mi, že radní se snaží naše město kulturně totálně potopit

Ohlasy na článek v Deníku ze dne 2. 11. 2011

Milan Dušák:

Nechápu vůbec radnici, jak se může bránit proti provozu letního kina. Já k letňáku mám zvláštní vztah už jen proto, že dlouhá léta v něm pracovala moje babička. Vždy jsem si našel chvilku a do letňáku zašel.

Atmosféra v něm je naprosto ojedinělá a nedá se srovnat s žádným jiným kinem. Kdybych si tam mohl i při filmu posedět u kávy, před zahájením promítání i po, nemá to chybu. Vůbec nevím, na co radní čekají.

Když vezmu v potaz, že ti lidé, co chtějí tuto scénu zachovat, mají plány i s parkem, kam by se dala přemístit hudební scéna z náměstí a park tím oživit, nad čím radní váhají? Když jedu do Prahy a procházím pražskou Stromovkou, tak jen zírám. Všude plno lidí, rodin s dětmi, na každém kousku trávy se něco děje, velká dětská hřiště, a to tady v Budějcích podle mě chybí.

A nyní, když by se tu dala udělat podobná scéna, tak radní nechtějí? Jsem hrdý Budějčák, ale pomalu se mi ze zdejších poměrů začíná točit hlava. To samé muzeum motocyklů na Piarisťáku. Tak nějak se mi zdá, že naši radní se snaží naše město totálně kulturně potopit. Držím palce a doufám, že se povede letňák udržet.

Jan Kubeš:

Myslím si, že chyba je, že nápad na oživení letního kina nepřišel z radnice.

Radnice se v poslední době chová velmocensky. Stačí se podívat trochu zpět.

Vedení radnice odvolalo ředitele dopravního podniku, který po svém předchůdci zvládl navršené problémy. Vedení radnice zrušilo Motocyklové muzeum pana Hošťálka. Vedení radnice chce prosadit vybudování Jižní spojky přes zabydlené části města a klidové zóny zničit.

Staronové vedení českobudějovické radnice se chová, jako kdyby jim město patřilo.

A v tom je největší problém.

Břetislav Kábele:

Letní kino v Českých Budějovicích si většina z nás starších vybavuje jako první setkání s dívkou (nebo naopak), kam jsme chodili na širokoúhlé filmy. Vybavuje se mi například film Angelika.

Podle mého názoru by mělo být letní kino zachováno a pronajato i s K-centrem, jelikož celý areál si musí na sebe i na pronájem vydělat.

Je mi podivné, že by Správa domů České Budějovice nevyhlásila na pronájem K-centra výběrové řízení. To by bylo vážné porušení směrnic, nehledě na to, že vedení města dnes neustále volá po očistě a transparentnosti výběrových řízení.

RADEK GÁLIS
EDWIN OTTA