Rada města totiž na svém středečním jednání nepřistoupila na návrh restituentů budovy, kterou herci využívají, a Budějovice se tak vzdaly možnosti dům odkoupit. Divadlo tak o budovu přijde.

Restituenti Jaroslav Hájek a Oldřich Mikulík navrhli na začátku jednání kupní cenu 20, 5 milionu korun.

„Ta byla z pohledu města přemrštěná, neakceptovatelná. Po dalších jednáních jsme se dostali na 18, 5 milionu, ale limit, který nehodláme překročit, je 16,5 milionu. Proto se rada města rozhodla, že končí debatu o možnosti odkoupit tento objekt,“ vysvětlil ve čtvrtek primátor Juraj Thoma.

Divadlo, které v září zahájí sezonu, tak čekají problémy. Radní již ředitele Jiřího Šestáka pověřili, aby začal připravovat stěhování a stavební upravy. Ten se ve čtvrtek informaci dozvěděl od redaktorů Deníku. Podle jeho prvních odhadů se náklady na přesun přiblíží k 15 milionům korun.

„Je to komplikace, kdyby se to udělalo před prázdninami, bylo by to jednodušší. Teď se do toho dostaneme za pochodu. Začali jsme už upravovat baletní sál,“ řekl Jiří Šesták.

Všechny zmíněné provozy přesune divadlo do bytů v sousedních budovách, které jim pronajme správa domů. Budou se však muset propojit.

Vyjádření restitutentů se redakci nepodařilo získat. Právnička Ivana Syrůčková, která Hájka s Mikulíkem zastupuje, měla podle sekretářek dlouhé jednání a večer už nezvedala telefon.

Spor o dům se táhne 16 let. Ústavní soud dal nakonec za pravdu restituentům a divadlo tak nyní platí měsíční pronájem téměř sto tisíc korun. Rozhodnutí radních vezme ještě 10. září na vědomí zastupitelstvo, které primátora pověřilo, aby s restituenty jednal. ⋌(vkc, hst)