Ta kauza se táhla dlouhých 16 let. Teď konečně dospěla do finále. České Budějovice mohou odkoupit za zhruba 16,4 milionu korun historickou budovu, kterou si nyní pronajímá Jihočeské divadlo. Objekt přiléhá k divadelní budově, je v něm pokladna, obchodní oddělení, zkušebna či zázemí údržby. Ročně divadlo za pronájem zaplatí 1,4 milionu korun. Koupi domu ve čtvrtek schválili českobudějovičtí zastupitelé.

O dům vedli restituenti se státem spor téměř šestnáct let. V roce 2005 byla budova na základě rozhodnutí soudu převedena na město České Budějovice, proti tomu restituenti podali ústavní stížnost. V roce 2007 krajský soud rozhodl, že jim objekt bude vydán. Budovu pak městu nabídli ke koupi za 21,5 milionu korun.

Protože byla v té době hospodářské krize a částka nebyla pro město akceptovatelná, snížili ji na 17,5 milionu korun. Ani tyto peníze město tehdy nenašlo. Loni v únoru divadlu dokonce hrozilo, že se bude muset z budovy v plné sezoně stěhovat. Zvažovalo se, že se přesune do nedalekého kulturního domu Slávie. Vedení radnice se tehdy podařilo s majiteli nemovitosti dohodnout na nové nájemní smlouvě.

Letos se na město majitelé obrátili s nabídkou prodeje znovu. Tentokrát za objekt chtěli zhruba 16,4 milionu korun. Zastupitelstvo města o koupi jednalo několikrát, až nyní ji schválilo.

Vedení divadla považuje rozhodnutí za zásadní. „Myslím, že to je správné. Když vezmene nájem na sezonu, tak za 12 let je budova zaplacená,“ komentoval ředitel divadla Jiří Šesták. Divadelníci podle něj prostor opravdu potřebují a budova navíc tvoří s ostatními částmi divadla historický celek. „Je to tedy nejen ve prospěch divadla, ale i města,“ doplnil.

Rozhodnutí koupit divadelní budovu předcházela dlouhá diskuze zastupitelů. Někteří považovali cenu 16,4 milionu za vysokou a chtěli, aby město o ní dál vyjednávalo. Hovořili také o tom, zda by bylo možné zázemí divadla z této budovy přestěhovat jinam. Podle náměstka primátora Miroslava Jocha by ale stěhování spolu s potřebnými stavebními úpravami vyšlo na 15 milionů korun.

„Teď jsme v divadle v nájmu za 1,4 milionu ročně. Kdybychom koupili budovu už v roce 2009 za 17 milionů korun, už by tam byla úspora,“ doplnil Joch. Dodal, že hlavně chce, aby se situace řešila.

„Považuji za velmi neekonomické platit nájemné,“ vstoupil do debaty za opozici Vladimír Brůha (ODS). „Ale nemohu se zbavit dojmu, že cena 16,4 milionu se neblíží skutečné ceně budovy,“ doplnil. Naznačil také, že by se mělo o Jihočeském divadle jednat v tom smyslu, jaká budoucnost scénu čeká a zda bude objekt vůbec potřebovat.

Na nejrůznější návrhy, například odložení projednávání nebo vypracování dalších posudků, což navrhli někteří noví zastupitelé, reagoval Josef Průcha (ČSSD). „Dva roky už o tom diskutujeme. Jaké informace chcete. Jinak se tady za měsíc na zastupitelstvu sejdeme znovu za stejné situace,“ varoval kolegy Průcha.

Jana Dvořáková, která při jednání hovořila za divadlo, poznamenala, že rozpočet na nutné úpravy v jiné části komplexu divadla činí 15 milionů korun. V restituované části jsou totiž šatny, zkušebny, pokladna nebo bufet. Opozice ale částku odmítla jako nadhodnocenou a František Jelen ještě varoval, že bude třeba možná sanovat budovu, kterou chce město koupit.

Nekonečná diskuse následně dospěla k hlasování. 26 zastupitelů bylo pro koupi, nikdo proti a osm se zdrželo hlasování. Podle Jocha už by nyní měli detail obchodu doladit jen právníci.

Rozhovor s Miroslavem Jochem, který navrhl koupit divadelní budovu

Dlouhá léta muselo Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích platit nájem za budovu, v níž má pokladnu, obchodní oddělení, zkušebnu i zázemí údržby. To se nyní změní. Náměstek primátora Miroslav Joch (ČSSD), který spravuje městské finance, navrhl, aby město dům koupilo. Zastupitelé to na čtvrtečním zasedání schválili. „Nebylo by správné dál platit nájemné,“ říká Joch.

Problém s restituovanou částí divadla se táhne už několik let. Inicioval teď vaše vystoupení v zastupitelstvu ředitel divadla Jiří Šesták, který je zastupitelem za Hnutí pro Budějovice?
Absolutně ne. Inicioval jsem to já sám. Hlavní můj motiv byl ten, že město platí nájem 1,4 milionu ročně. I jako zastupitel z minulého volebního období tuhle situaci vnímám tak, že se musela v nějakém čase vyřešit. Motivace byla ekonomická.

Jaká by byla případná další varianta?
O celé záležitosti nemluvit a platit dál nájemné. Ale nemyslím si, že by to bylo správné. Proto jsem to otevřel, aby zastupitelé jasně řekli, jestli budovu chtějí nebo ne. Pokud by zastupitelstvo řeklo, že ji nechce, pak by se situace musela řešit jiným způsobem.

Co schválená cena? Opozice ji hodně kritizovala, zdá se jí příliš vysoká.
Je to 16,4 milionu korun. Zkoušeli jsme 15 milionů, 15,5 milionu a závěr jednání byl 16,4 milionu korun. Je to výsledek dohody. Nebylo to tak, že bychom řekli, kolik za tu budovu chcete.

Opozice ale nabízela několik možností, jak mělo město podle ní postupovat lépe.
Trochu nerozumím argumentům opozice jednejte a blafujte, že budovu nepotřebujeme. Měli příležitost takto jednat v minulém volebním období (tehdy vedla radnici ODS, která nyní obchod nejvíce kritizovala – pozn. red.). Mě jako správce městského majetku zajímá, že už jsme zaplatili 3,4 milionu korun za pronájem. Kdybychom budovu koupili už před dvěma lety za milion dolarů, jak chtěli restituenti, tak už by tam byla úspora.

Při debatě v zastupitelstvu zaznělo, že nejde jen o finance?
Nejde jen o finanční částku, ale o to, jestli chceme tu budovu a aby to fungovalo tak, jak to má divadlo nastavené a zaběhlé.

Co bude s koupí divadla teď?
Nastoupí právníci a dohodnou podrobnosti. Město České Budějovice by mělo podle úmluvy s restituenty ušetřit nájem za druhé pololetí, tedy 700 000 korun, dík tomu, že koupi schválilo už 30. června.