Miliony korun bude zřejmě muset vydat nad plán Jihočeské divadlo. Vysoký účet mu vystavilo uznání restitučního nároku na jednu z budov, které užívá divadlo ve Stejskalově ulici v Českých Budějovicích.

Divadlo bude muset buď budovu koupit, nebo přestěhovat jinam nynější předprodej, šatny pro techniky a další zařízení.

„Rada města vzala na vědomí nabídku restituentů ke koupi objektu,“ uvedl k problému náměstek primátora Rudolf Vodička za radnici, která je zřizovatelem divadla. Návrh restituentů zní 21,5 milionu korun. „Obávám se, že v této době je to přemrštěný požadavek,“ řekl k požadované sumě ředitel divadla Jiří Šesták. Jednání se týká budovy, která je dnes téměř nerozeznatelně spojena s celým komplexem divadelních objektů. Odhadní posudek města stanovil její cenu jen něco přes 13 milionů korun.

Město nyní rozhoduje, jestli je lepší koupit budovu, k níž uznal nároky restituentů Ústavní soud nebo v divadle a hereckých domech stěhovat a přestavovat. Šesták odhaduje náklady na případné úpravy zhruba na 15 milionů korun. „Na jedné straně by nás to mrzelo, prostor potřebujeme,“ zmínil Šesták na adresu případného uskrovnění, ale dodal, že divadlo by se přizpůsobilo.

Spory komplikuje i skutečnost, že restituenti požadují nikoliv koruny, ale jeden milion dolarů, protože vetšinový vlastník žije v USA. Kdyby podle Vodičky město koupilo v létě dolary za patnáct korun, možná by pro město byla suma 15 milionů téměř přijatelná. Radnice podle náměstka primátora osloví s prosbou o pomoc i ministerstva kultury a financí.