Obojky vybavené GPS vysílači dostalo zatím v Bavorsku prvních deset divočáků, dalších třicet má následovat. „Projekt má poskytnout důležité poznatky o chování divokých prasat, které mohou být následně použity k vývoji opatření k prevenci nebo boji s nemocí zvířat, “ uvedl vedoucí projektu Marco Heurich.

Vánoční koupání v Lažišti.
VIDEO: Otužilci jsou borci. Podívejte se na letní pohodu mezi kusy ledu

V příštích letech budou v národním parku shromažďovány podrobné údaje o velikosti domovských oblastí, denních překonaných vzdálenostech a sezónních migracích divočáků. Vysílače by měly odhalit, jak se chovají v horském pásmu či nakolik je ovlivňuje např. vysoká sněhová pokrývka. To vše z důvodu, aby se daly dobře vypočítat zamořené oblasti a nestalo se, že zvíře postiženém africkým morem unikne a bude nadále šířit nákazu.

První poznatky jsou již k dispozici. Zvířata, která byla vybavena vysílači, překonávala velké vzdálenosti mezi oběma národními parky a jejich okolím. V jednom případě za jediný den migrovala 18 kilometrů do Národního parku Šumava i dále. I proto i na české straně očekávají, co monitoring ukáže. „Na výsledky projektu jsme samozřejmě zvědaví a budeme s nimi pracovat,“ potvrdil mluvčí Správy NP a CHKO Šumava Jan Dvořák.

Medvědář Jan Míša Černý slaví 45 let práce s krumlovskými medvědy.
Roky s medvědy. Věděl jsem, že to bude na celý život, říká krumlovský medvědář

Myslivce na obou stranách hranic žádají autoři projektu o ohleduplnost. Potřebují, aby divočáky, kteří mají výrazně žlutý obojek, nestříleli, byť se budou vyskytovat na místě, kde je střelit mají. Když už bude takové zvíře vybavené vysílačem uloveno, je třeba kontaktovat správu bavorského národního parku na poststelle@npv-bw.bayern.de nebo 08552/9600-0.

Africký mor prasat je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Většina prasat uhyne. Na člověka se mor nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí. Aktuálně tato nemoc v Česku není, ale nebezpečně se blíží k hranicím z Německa či Polska.