První dvě klisny divokých koní dorazily do Novohradských hor na konci května, další dvě ochránci odchytili v jejich původním domově a přepravili na jih Čech 20. června 2024. Transport se musel s ohledem na panující vedra odehrát brzy ráno. „Využili jsme o něco chladnějšího počasí. I tak práce na odchytu začaly po páté hodině ráno, aby se zvířata nepřehřála,“ vysvětlil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Stádo je podle něj pro tuto chvíli kompletní. Rozrůstat se bude až po dalším zvětšování rozlohy rezervace. I zatím malá skupina koní ale hraje v plánech na rozšiřování populace divokých koní nezanedbatelnou roli. „Založení nové skupiny divokých koní na jihu Čech je velmi důležité, aby se početná česká populace mohla v budoucnu geneticky dál diverzifikovat," zdůraznil Dalibor Dostál. Jak také zmínil, podle Mezinárodní plemenné knihy vedené v anglickém Exmooru se v České republice nachází největší populace divokých koní na evropském kontinentu. „Početnější je jen na Britských ostrovech."

close Čtyři klisny z milovické rezervace si zvykají v novém domově. Spásají louky na Novohradsku nedaleko rakouských hranic. info Zdroj: Jan Kurz zoom_in Čtyři klisny z milovické rezervace si zvykají v novém domově. Spásají louky na Novohradsku nedaleko rakouských hranic.

Chov těchto vzácných zvířat znamená podle Dalibora Dostála také přínos pro ochranu biologické rozmanitosti v regionu. Z existence takových stád těží celá řada dalších živočišných i rostlinných druhů. „Pastva divokých koní pomáhá zvyšovat květnatost přírody a pomáhá nejenom květinám, ale i motýlům a dalším druhům otevřené krajiny," vyzdvihuje.

Rezervace v Novohradských horách se rozkládá na soukromých pozemcích a slouží pro výzkumné účely a obnovu místního ekosystému. Vznik nového stáda divokých koní v Novohradských horách financovala developerská společnost JRD z výtěžku benefičního koncertu, který uspořádala v rámci oslav výročí svého založení ve spolupráci s Nadací Via. Podpořit divoké koně může i veřejnost v rámci soutěže o ekologické Oskary https://www.eon.cz/energy-globe/hlasovani/rezervace-velkych-kopytniku/ Součástí ceny je finanční odměna, kterou by ochránci přírody využili pro zlepšení technického zázemí pro divoké koně v milovické rezervaci.