Nasednu do služební fabie, upravím sedačku, zpětné zrcátko, zapnu pás, otočím klíčkem a vyrážím. Na Dlouhé louce včera město spustilo semafory a otevřelo novou křižovatku.
Ten, kdo o ní doposud mluvil, většinou jen nadával. Redaktor Deníku proto včera vyjel na místo a projel úsek ze všech směrů. Nově je podle vyjádření radnice možné bezpečně odbočit od Sportovní haly vlevo a pokračovat směrem na Krumlov či do centra. Na druhou stranu si toto opatření zcela jistě vyžádá velikou daň.
Výsledek testu? Semafory budou více škodit než pomáhat a bezpečný výjezd to zatím není. Už při výjezdu od Sportovní haly trochu zamrazí, když se musím za volantem soustředit při výjezdu z kruhové křižovatky hned na šest dopravních značek, teprve poté se dostanu k semaforům.
Nemusí sem jezdit řidiči, kteří chtějí odbočit vpravo. V takovém případě se mnohem rychleji dostanou pryč, když vyjedou za čerpací stanicí.

Křižovatku je ale potřeba vyzkoušet ze všech směrů, takže stačí malý manévr u hypermarketu a zkouším odbočení z hlavní silnice od výstaviště zpět ke Sportovní hale. Tady to dříve v hustém provozu bylo občas o nervy a řidič musel být trochu agresivní. Teď sice padne asi po necelé minutě zelená, jenže ani na tu se nelze spolehnout, protože z protisměru na červenou projíždějí hned dvě auta, takže k nehodě není daleko.
Ještě zbývá projet ve směru od Krumlova, a to je také oříšek. Provoz mezi svátky nebyl včera moc hustý, o to větší problémy měli řidiči při dobrzdění, když padla červená. Kdo je rozjetý sedmdesátikilometrovou rychlostí, mohou ho semafory hodně překvapit, a tak se ani tady na nehodu nebude asi dlouho čekat.

Horší to bude, až se provoz vrátí po prázdninách do normálu. Zejména lidé přijíždějící na Dlouhou louku od Krumlova a z Mánesovy ulice, respektive z Lidické a Boženy Němcové, budou popojíždět krokem, což se stalo již mnohokrát. Nová křižovatka ale situace ještě zkomplikuje.
„Kvůli pár autům, co jedou do Sportovní haly, bude ještě více ucpaná Dlouhá louka. Už vidím, jak tam čekáme, a od haly vyjede jedno auto. Ostatní zatím budou stát, přičemž už v minulosti jsem tady jel půl kilometru zhruba 20 minut. Co nás čeká teď,“ ptal se včera rozhořčeně u čerpací stanice řidič Bohuslav Šimánek.
A nespokojeni jsou i další, kteří debatovali o křižovatce na webu Deníku. Jeden z diskutujících upozornil, že radnice chápe silnici jako vnitroměstskou, přitom městu ale nepatří. Kritická je i radní Eva Hajerová. „Jsou ještě prázdniny, první chaos začne příští týden. Semafory v kopci budou příčinou mnoha nehod,“ argumentuje radní.