"Důvodem jsou kontroly na rakouské straně," sdělila místostarostka Dolního Dvořiště Helena Panská.

"Změnila se totiž pravidla, začaly platit nové podmínky," konstatoval mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner. "Rakušané a Němci zavedli kontroly. Policie zapisuje lidi do systému, a to chvíli trvá."

Rakousko po Velikonocích totiž rozšířilo zdravotní kontroly svých hranic kvůli koronaviru také na hranice s Českou republikou a Slovenskem. Při příjezdu do Rakouska přes hranici nyní musí tedy každý cizinec předložit lékařské potvrzení, že není infikován virem Sars-CoV-2. Rakušané a osoby s trvalým pobytem v Rakousku se mohou místo předložení potvrzení uchýlit po návratu do čtrnáctienní domácí karantény.

Zdroj: Martin Smoleňák

Na české hranici pokračují kontroly zavedené již před měsícem. Cizinci tak prakticky mají zákaz vstupu do ČR.

Pro cestující z ČR do Rakouska platí od 14. dubna 2020:

1. Cestující musí předložit atest, že není infikován koronavirem, atest nesmí být starší než čtyři dny.

2. Pokud atest nepředloží, nebude cestující do Rakouska vpuštěn.

3. Osoby, které mají v Rakousku hlavní či vedlejší pobyt, nebo zde běžně pobývají, mohou do země vstoupit i bez tohoto atestu, pokud se bezodkladně odeberou do domácí čtrnáctidenní karantény.

4. Osoby, které Rakouskem pouze projíždějí, nemusí předkládat atest ani jít do karantény, pokud zemí projedou bez zastávky a je zajištěn také výjezd ze země (pouhý přejezd zemí se dokládá třeba dostatkem paliva v nádrži).