Podle smlouvy, kterou mělo přes víkend podepsat všech 23 zastupitelů nové koalice, se má primátorem znovu po téměř tříměsíční pauze stát Jiří Svoboda (ANO 2011) a jeho statutárním náměstkem Petr Podhola (ČSSD). Sociální demokracie se tak do koalice vrací téměř po roce.

Nová koalice ANO 2011, ČSSD, KDU-ČSL a ODS nahrazuje pakt ANO, HOPB, lidovců a TOP 09 vzniklý po loňských komunálních volbách. Ten se rozpadl v červnu poté, co ČSSD navrhla odvolat z funkce primátora Jiřího Svobodu a tři ze sedmi jeho náměstků. S novou koalici má mít staronový primátor už „jen" čtyři náměstky dva za ANO 2011, jednoho lidovce a jednoho sociálního demokrata. ANO má navíc podle dohody získat post uvolněného radního. Zbylí radní budou pro výkon své funkce neuvolněni.

A co mohou Budějčáci od nové koalice čekat? Jedním z klíčových témat, o němž budou politici rozhodovat, je plán rozšíření parkovacích zón ve městě. Budoucí první náměstek primátora Petr Podhola potvrdil, že zóny jsou určitě tématem, o kterém bude nová koalice jednat. „My jsme byli k záměru skeptičtí, protože v této koncepci jsou podle nás slabá místa. Především, co se týká garance docházkových vzdáleností," tlumočil názor ČSSD Petr Podhola.

Podle Jiřího Svobody je však názor na toto téma v rámci koalice relativně jednotný. „Registrujeme jen drobné kosmetické odchylky, které brzy doladíme. Občané se určitě nemusejí bát, že by přišli o parkovací místa," sdělil.

V opozici by po dnešku měly zůstat HOPB, TOP 09, KSČM a nový klub nezávislých, jenž dalo dohromady pět zastupitelů, kteří opustili řady ANO 2011, TOP 09 a ČSSD.

Jednou z nich je Eliška Richtrová, jež v loňských volbách kandidovala za ANO 2011 a od voličů získala vůbec nejvyšší počet hlasů ze všech kandidátů.

„Na opoziční roli se upřímně těším," řekla a upozornila na schizofrenní situaci při dnešním jednání zastupitelů: „Ti, kteří předkládali usnesení, už nebudou v koalici, ale v opozici. A ti, co byli v opozici a jsou teď koalicí, by měli schvalovat to, co připravila opozice." Možná i proto byla podle ní minulý týden odvolána schůzka předsedů zastupitelských klubů.