Přestože policie utkání již předem vyhodnotila jako rizikové a spolu s městskou policií nasadila desítky mužů k udržení pořádku, v ulicích města se příznivci hostí chovali slušně.

První fanoušci přijeli na vlakové nádraží v Českých Budějovicích už krátce před polednem. Čekaly na ně desítky policistů. Ze dvou vagónů vystoupilo asi osmdesát fanoušků, což byla jen část těch, kteří se v podvečer objevili na stadionu.

Skupinkám, které čas do začátku zápasu trávily především v restauracích, byly na blízku i muži zákona pro případ, že by bylo třeba zasáhnout. Vše se ale obešlo bez excesů.

„Do Budějovic jedeme hlavně za fotbalem a zábavou. Za fanoušky, kteří se chovají nevhodně vůči obyvatelům města tak i policii, se stydíme. Bohužel ale musíme cestovat s ostravskými fans jinak bychom si tyto výlety nemohli dovolit,“ svěřili se Deníku Lucie a Radek z Ostravy, kteří čas od příjezdu vlaku do začátku utkání trávili bloumáním po městě.

Dalším z Ostravských ale nebylo do řeči, mnozí z fandů si dokonce zakrývali tváře. I domácí příznivci se ovšem nakonec podivovali na hladkým průběhem celého zápasu i přesunu baníkovského tábora zpět k nádraží. „To byli horší minule slávisté, dneska byl naprostý klid,“ hodnotili.

Vítězstvím povzbuzení hosté skandovali a zpívali ještě po cestě z tribun směrem k centru města. Všude okolo hlídkovaly vozy státní i městské policie, fanoušky doprovázely i pěší útvary, ale neměly důvod k zákroku.

Jediným zádrhelem na cestě do nádražní budovy byla zastávka větší skupiny fanoušků v restauraci McDonald´s, která poněkud znervózněla pořádkové síly.

„Akce proběhla naprosto bez problémů,“ shrnul v vedoucí územního odboru vnější služby Policie ČR Ladislav Škvařil v okamžiku, kdy čtvrté nástupiště opuštěl rychlík. I uvnitř vozů příznivce ostravských fotbalistů doprovázela bezmála čtyřicítka policistů.


Pohyb fanoušků po městě jsme sledovali on-line

11.30 - Ve vlaku, který za nedlouho dorazí na českobudějovoské nádraží, jen asi osm desítek příznivců ostravského klubu. "Stejný počet mužůnasadila i policie, očekáváme příjezd vlaku," informoval přímo z nástupiště vedoucí územního odboru vnější služby Policie ČR Ladislav Škvařil.

11.55 - Ze dvou vagónů vystoupila zřejně jen první várka fanoušků. Až na hlasitý křik se chovají slušně. Další příznivci by mohli do Českých Budějovic dorazit později.

12.20 - Baníkovci se přesunuli do centra města a rozptýlili se v menších skupinkách po místních restauracích. Policisté situaci sledují, jsou připraveni zasáhnout v případě konfliktu, ale fanoušky preventivně nijak omezovat nebudou.

19.03 - Zápas skončil až překpvapivě klidně. Skupinky ostravských fanoušků se za policejního doprovodu v poklidu přesunují ze stadionu směrem k nádraží. Je klid, jen sem tam zazní ulicemi pokřiky Baníkovců.

19.17 - Roztrhaný průvod jde po náměstí v naprostém klidu. Podle některých fanoušků byli ostravští fanoušci mnohem slušnější než slávisté.

19.26 - Na křižovatce ulic Jeronýmova a Lannova se jedna z policejních dodávek plná mužů v uniformách snaží s obrovskými potížemi přejet betonový nájezd. Jinak se vůbec nic neděje.

19.36 - Fanoušci jsou na Lanově třídě a hromadně nakupují v rychlích občersveních, doprovází jepolicejní dodávka a desítky policistů. Zatím je tedy vše bez komplikací.

19.56 - Do odjezdu vlaku zbýva pět minut a všichni fanoušci jsou již ve vlaku. "Akce proběhla naprosto bez problémů," informoval přímo z nástupiště vedoucí územního odboru vnější služby Policie ČR Ladislav Škvařil.

20.08 - Vlak s fanoušky Baníku právě odjel z Českých Budějovic, spolu s fanoušky jsou ve vlaku i čtyři desítky mužů v unifotmách.

Pavel Zeman