Také do jihočeské metropole bude díky spolupráci Českých drah a skautů přivezeno Betlémské světlo. Do České republiky se dostalo prostřednictvím skautů z Brna a nyní se postupně šíří republikou. Na českobudějovickém nádraží si místní skauti rozžehnou knot od přivezeného světla v sobotu 17. prosince 2022 krátce před polednem. „Potom ho budeme uchovávat do 22. prosince, kdy budeme světlo nabízet veřejnosti na Piaristickém náměstí od 17 do 19 hodin,“ uvedl za pořadatele Pavel Dvořák. Skauti čekají, že by mohly přijít dvě či tři stovky lidí. Zájemci si ale musejí přinést k zapálení vlastní svíčky nebo petrolejky.

Několikrát odložený koncert tria Ivana Hlase se koná ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice dne 19. prosince a zazní i vánoční písničky. Podle redaktora Českého rozhlasu Jiřího Kasala se koncert musel odložit například kvůli koronaviru.

Ivana Hlase doprovodí vynikající muzikanti, kytarista Norbi Kovács a violoncellista Jaroslav Olin Nejezchleba. Program přinese hity Ivana Hlase jako Malagelo, Aranka umí hula hop, Na kolena, Slunečnice, Až přelezem plot a další songy mnohdy známé i z filmů.

Výběrová řízení na radnici

Nového šéfa městské policie začne příští rok ve výběrovém řízení hledat nové vedení českobudějovické radnice. Dosavadní velitel odešel po vzájemné dohodě. Některá výběrová řízení na pozice na magistrátu nebo ve městem zřizovaných organizacích už po podobných odchodech probíhají. Podle primátorky Dagmar Škodové Parmové se do konce roku žádné jiné personální změny dít nebudou. „Neplánuji je, ani náměstci,“ uvedla primátorka. „Ale jak se postupně seznamujeme s chodem a fungováním magistrátu a organizací, které město zřizuje, tak tam změny budou,“ doplnila Dagmar Škodová Parmová s tím, že očekává, že se to může týkat vedoucích pozic v řádu jednotek.

Několik trhů nabídne nadcházející víkend na Českobudějovicku. Vedle dlouhodobého adventního tržiště na náměstí Přemysla Otakara II. se bude například v Boršově nad Vltavou o 4. adventní neděli konat dárkový trh ve slavnostně nasvícené dubové aleji s živým zpěvem. Začíná v 17 hodin. Na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích se obvyklý sobotní trh koná dopoledne s nabídkou ovoce, zeleniny, pečiva nebo řemeslných výrobků a další speciální vánoční jarmark bude v neděli na Piaristickém náměstí i v přilehlých uličkách, s čímž bude souviset také dočasná úprava provozu.

Hasiči i s velbloudem

Sbor dobrovolných hasičů v Šindlových Dvorech zve na tradiční živý betlém, který se koná u hasičské zbrojnice v sobotu od 17 hodin. „V průvodu k jesličkám půjde spolu se třemi králi i živý velbloud a pastýři,“ uvedl za pořadatele Jakub Groulík.

Stavbaři předali Povodí Vltavy zrekonstruované vodní dílo Hněvkovice na Českobudějovicku. Jeden ze dvou nejnovějších stupňů Vltavské kaskády nyní dokáže bezpečně pojmout až desetitisíciletou povodeň. Podstatou projektu, který realizovala firma Metrostav, bylo zvýšit kapacitu dvou polí bezpečnostního přelivu a také provést úpravu plavební komory pro převádění vody. Vodní dílo Hněvkovice vzniklo v 80. letech 20. století.

Medvíďata U Kapličky

Medvíďata, Dětský sbor ZUŠ Český Krumlov, působí od roku 1995 pod vedením Lukáše Holce. Vystoupil na letošním finále šestého ročníku Večerů S v českobudějovickém Divadle U Kapličky v pátek. „Medvíďata, to už je v hudbě nějaký pojem! Pro mne je opravdu neuvěřitelné, jaký mají tito mladí hudebníci žánrový rozsah, kolik stihnou zazpívat koncertů a kde všude v Evropě již mohli posluchači obdivovat jejich čistý, bezprostřední, a přitom mimořádně ukázněný projev,“ uvedl k souboru Pavel Jarčevský, letošní patron Večerů S.

V pátek bylo také připraveno vystoupení folkové zpěvačky Evy Sukové. „Zpívá: ,Já proti ničemu neprotestuju…, jen se těším, až si zanakupuju…' Spousta Eviných básnických obratů mě, jak se říká, okamžitě dostane do kolen. Rozený bavič v ženském provedení, který vás ale najednou uzemní nesmírně vážnou, hlubokou a subtilní výpovědí,“ popsal zpěvačku Pavel Jarčevský.

A třetímu vystupujícímu – Spolektivu věnoval Pavel Jarčevský i malou vzpomínku. Na festivalu Zahrada ve Strážnici mu špatnou náladu rozehnali muzikanti, kteří už na zvukové zkoušce zatraceně váleli. „Ano, byl to spolek, kolektiv českobudějovických studentů,“ říká Pavel Jarčevský s tím, že už tenkrát měla jejich muzika imaginaci a dynamiku jako dnes.

Zvonky se soutěžemi

Zvonkový průvod se vydal již potřiadvacáté po Českých Budějovicích. Na Piaristickém náměstí, odkud se vycházelo, byly připravené i soutěže. Účastníci mohli získat například Pohádkové cestovní pasy. „Při získání šedesáti veselých razítek lze být pasován pohádkovým králem Václavem Vydrou na Pohádkového vandrovníka,“ zmínil spolupořadatel Marcel Goetz, který poděkoval městu a městské policii za spolupráci a podporu.