„Klinické příznaky infekčního onemocnění se do pátečního poledne projevily zhruba u pěti desítek osob, které minulý pátek v jednom stravovacím zařízení na okraji Českých Budějovic obědvaly bramborový salát. Další osoby s příznaky se v průběhu dneška ještě hlásí," uvedl v pátek po poledni ředitel Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje MUDr. Zdeněk Velikovský.

"Kultivační vyšetření dnes potvrdila další tři případy shigelózy (bacilární úplavice), zatím tedy evidujeme celkem čtrnáct prokázaných případů tohoto vysoce infekčního bakteriálního onemocnění. Původcem prokázaných onemocnění je bakterie Shigella sonnei, zdroj je zatím neznámý, cestou přenosu mohl být bramborový salát, který všichni postižení konzumovali k obědu v pátek,“ dodal Velikovský. Podle všeho jsou hygienici na správné stopě, neboť nezávislý zdroj sdělil Deníku že ti, kteří měli k obědu jiná jídla, neonemocněli.

Hygienici ve středu tento týden provedli podle ředitele KHS odběr biologického materiálu u zaměstnanců stravovacího zařízení, výsledky těchto kultivačních vyšetření budou k dispozici v pondělí. Všichni zaměstnanci byli z provozu vyřazeni a byla zde nařízena celková dezinfekce, provoz je uzavřen.

Hygienici o situaci informovali okolní firmy, jejichž zaměstnanci se v zařízení stravovali, v současné době probíhá vyhledávání dalších případů onemocnění, protože jídelnu navštěvují nejen zaměstnanci domovské firmy.

Případ se udál podle informací Deníku v menší průmyslové zóně na východním okraji Českých Budějovic. Nemocní se zřejmě nakazili v podniku zvaném Pavlač, který se nachází v menším průmyslovém areálu u Rudolfovské ulice podél odbočky na Hlinsko. Vedení firmy v pátek nebylo k zastižení a jakkoliv se vyjádřit odmítly i pracovnice, které zde v pátek uklízely. Jídelna byla ve čtvrtek a v pátek zavřena kvůli dezinfekci.

Ihned po uzavření jídelny se začaly šířit nejrůznější spekulace, často dosti divokého rázu, například že úplavici zavlekl do jídelny někdo ze zaměstnanců, který se vrátil z Afriky z dovolené. Oficiální vyjádření hygieniků ale o ničem takovém nehovoří. Bližší informace o nákaze jsou ochotni podat až příští týden. To už budou známé výsledky laboratorních testů, které mají prozkoumat vzorky, odebrané v jídelně. I hlavní hygienik ČR však uvedl pro média, že tato forma úplavice se v ČR nevyskytuje a je možné, že sem byla zavlečena ze zahraničí.

Bacilární úplavice je jedna z nejnakažlivějších střevních nákaz. K infekci stačí dávka menší než 200 bakterií!

První příznaky onemocnění se u postižených objevily o víkendu. Následující vyšetření, kdy se čekalo i na výsledky laboratorních testů, ukázalo, že se jedná o nebezpečnou úplavici. Už ve čtvrtek bylo potvrzeno 11 případů úplavice. Hygienici nyní čekají na výsledky dalších testů.

Epidemii úplavice v posledních letech Českobudějovicko nezažilo. V živé paměti je však ještě rok 2006, kdy v Českých Budějovicích zemřeli dva lidé, kteří se nakazili salmonelózou.

Bacilární úplavice – shigelóza – (Shigella soneii) - je jedna z nejnakažlivějších bakteriálních střevních nákaz – stačí infekční dávky menší než 200 bakterií!
Akutní, vysoce nakažlivé průjmové onemocnění – může se projevovat vysokými teplotami, bolestí břicha, bolestivým nutkáním na stolici, provázejí je vodnaté průjmy s příměsí hlenu a krve. Závažnost ovlivněna věkem pacienta. Nebezpečná je rychlá dehydratace organismu. U nás probíhá většinou formou mírné kolitidy.
Zdrojem je nemocný člověk. Fekálně-orální přenos je uskutečňován přímým kontaktem nebo nepřímo kontaminovanými předměty. Alimentární přenos se děje kontaminovanou potravinou, mlékem a vodou. Mouchy se mohou uplatnit jako mechanický faktor.
Inkubační doba 1 – 3 dny, jako protiopatření se nařizuje i dieta a rehydratace.

Úplavice

Úplavice je akutní a vysoce infekční průjmové onemocnění. Rozlišujeme bacilární úplavici a amébní úplavici. Jedná se stejně jako u cholery o výlučně lidské onemocnění, zdrojem je tedy jiný člověk – nemocný nebo přenašeč. K přenosu bacilární úplavice dochází alimentární cestou přes potraviny nebo pitnou vodu. Jde o extrémně nakažlivou chorobu, k onemocnění stačí dávka okolo 200 bakterií. Projebuje se vysokými teplotami, bolestí břicha a silnými průjmy. Velmi nebezpečná je dehydratace a oslabení organismu. Inkubační doba činí jeden až tři dny.
Prevence: izolace nemocných, pravidelné kontroly pracovníků v potravinářství, mytí rukou, tepelná úprava potravin a vody, ochrana jídla před mouchami.

Další provoz jídelny je nyní závislý hlavně na výsledcích šetření hygieniků. V krajním případě by se úplavicí ve stravovacím zařízení mohla zabývat i policie. Podle českého právního řádu za vědomé, ale i neúmyslné přenášení některých chorob, které vznikne z nedbalostního jednání, se mohou lidé dokonce dostat do křížku se zákonem.

Podle nařízení české vlády z loňského roku se jedná například o pohlavní nemoci včetně AIDS, dávivý kašel, tuberkulózu, choleru, mor, různé druhy tyfu, salmonelózy nebo virové hepatitidy.

Podle nového trestního zákoníku, který platí od začátku letošního roku, může udělit soud za jejich přenášení až tříletý trest vězení.