I dnes je agrosalón mimořádnou událostí. Ve čtvrtek začíná jubilejní 40. ročník, na nějž má přijet přes sto tisíc návštěvníků, včetně prezidenta republiky Miloše Zemana. Představí se tu pět set tuzemských i zahraničních firem se zemědělskou technikou
a službami, potravinářskými výrobky, ale třeba také vítězové ankety Nejkrásnější kůň České republiky. „Letošní jubilejní ročník se snažíme vylepšit a chtěli bychom tu úroveň udržet i po další roky," řekl k zahajovanému agrosalónu Josef Friedrich, ředitel Výstaviště České Budějovice. Doplnil, že jednou z hlavních myšlenek akce je posílení vztahu český výrobce, český zpracovatel, český distributor a český spotřebitel v zemědělském a potravinářském podnikání.
Pro České Budějovice znamená výstava také příliv přespolních řidičů. Plochy pro parkování najdou i v blízkém okolí výstaviště. „Parkoviště je například na rohu ulic Husova a Na Dlouhé louce. Na náplavce, která je ve vlastnictví Povodí Vltavy, mohou tradičně parkovat autobusy," vypočetla tisková mluvčí magistrátu Jitka Welzlová. Na akci se připravuje také policie. Již dnes zprovozní dočasnou služebnu, která je umístěna hned za vrátnicí při hlavním vstupu na výstaviště.
Na Živitelku dříve táhlo hlavně nedostatkové zboží
Pánvičky, termosky, exotické ovoce, uzeniny, malé domácí spotřebiče i předměty denní potřeby, to vše chodily před čtyřiceti lety nakupovat tisícovky lidí na Zemi živitelku. Pamětníci vzpomínají na první ročníky této obří jihočeské výstavy s nostalgií.
„Dřív nikde nic nebylo, ale na Živitelce se dalo dost věcí sehnat, hlavně nedostatkové zboží. Vždycky jsme čekali, až bude Země živitelka, škudlili jsme peníze, a tam jsme pak nakupovali," vzpomíná šestapadesátiletý Jiří Voráček, který bydlel v Českých Budějovicích a nyní žije na Rudolfově. Na výstavu chodí pravidelně už od jejích počátků před čtyřiceti lety.
„Trvala čtrnáct dní a bylo tam veselo. Hrálo se v Pivovarské zahradě, dalo se tam koupit dobré jídlo a pití. Pamatuju si, že bramborák tenkrát stál 2,50," vybavuje si Jiří Voráček. Na výstaviště proudily tisícové davy lidí a u stánků byly obrovské fronty.
Jihočeši se sem jezdili dívat také na novinky. „Poprvé jsem tam viděl první barevnou televizi a později i první počítače, tenkrát se do nich vkládala kazeta jako do kazeťáku," směje se Jiří Voráček.
Sám si na Živitelce v sedmdesátých letech koupil ruské kukačky za 198 korun, které mu dodnes tikají v bytě. Vzpomíná i na další taháky výstavy, jimiž byly například termosky s dávkovačem, různé mixéry, mlýnky na kávu nebo nádobí.
Podle něj měla Země živitelka nezaměnitelnou atmosféru. „Když si vzpomenu, jak lidé obtěžkáni melouny a taškami chodili po výstavě a pak znavení leželi na náplavce
a čekali na autobus, byl to koncert," uzavírá své vyprávění Jiří Voráček.