Plav – V dresech a s helmami na hlavě, které slouží jako chrániče při americkém fotbalu se dva urostlí muži řití do cíle na dvojkole. Nemohou si oddechnout ani na chvilku, okamžitě je totiž čeká střídavě běh a jízda na koloběžce.

Stále ještě to není všechno, po absolvování druhé disciplíny, musejí přesednout do kanoe a společně pádlují dalších několik set metrů po vodě, když to zvládnou, zbývá jediné, doběhnout do cíle.

Nakonec to oba sportovci s vypětím všech sil dokážou a pak padají únavou do trávy, aby si odpočinuli. Tak náročné bylo první českobudějovické Dvojkolodění, tedy sportovně-společenský čtyřboj, který se v sobotu odpoledne konal v Plavu u Českých Budějovic. Zúčastnilo se ho sedmadvacet párů, mezi nimi i zmínění muži, kteří sice nakonec nevyhráli, ale závod si užili stejně jako ostatní.

Nejtěžší byl koloběžko-běh

„Akci pořádali naši známí, tak nás do toho zlanařili. Sice jsme se sešli až na poslední chvíli, ale stálo to za to," hodnotil Miloš Pimpara. Jeho kamarádka Lenka Myslivečková, která mu byla závodní partnerkou, bojovala také s bolavým kolenem. „Nohy z toho bolí, měla jsem trochu zdravotní problémy. Na vodě to ale bylo skvělé. V závodě se zapojily asi všechny svaly. Nejdříve dostaly zabrat nohy, pak ruce. Asi nejnáročnější byl koloběžko-běh," řekla. Pár se shodl, že pokud se akce bude opakovat, určitě se rádi zúčastní znovu.

Stejně nadšeně, i když také hodně zadýchaní, se do cíle přiřítila dvojice Kamila Vodičková, Marek Pitra, kteří jsou párem i mimo sportování. „Závod se mi strašně moc líbil. Nejlépe nám to šlo asi na dvojkole, protože spolu jezdíme, nejhorší byl asi běh, oba ho nesnášíme. Přechod z kola na běh byl těžký, ale zvládli jsme to," s úsměvem konstatovala Kamila Vodičková.

Z vítězství se ve smíšených párech nakonec radovalo družstvo Průserářů, mezi muži zvítězila dvojice s nesportovním názvem Sádelníci a v kategorii žen byly první dámy skrývající se pod jménem JÍHA.
Těm nejrychlejším trvalo absolvování trasy zhruba půl hodiny. Už nyní organizátoři slíbili, že budou chtít z akce udělat tradici a uspořádají další ročník.

„Myslím, že se akce vydařila, takže určitě hodláme pokračovat. Příště by už ale mohla být přímo v Budějovicích, pokud se nám podaří najít vhodný terén," řekl hlavní pořadatel Jan Žvak ze sdružení Budějce na kola i dvojkola. Inspiraci prý našel ve východočeském kraji, kde podobný závod viděl.

1. českobudějovické Dvojkolodění
1. etapa: jízda na dvojkole – 8 km
2. etapa: koloběžko-běh – 1,5 km
3. etapa: plavba v kanoi: - 2x300 metrů
4. etapa: doběh do cíle: 300 metrů