Na nečekaný problém narazil při vyplňování sčítacího formuláře Josef Šejba z Českých Budějovic. Potrápila jej otázka číslo sedm, která zjišťuje bydliště matky v době jeho narození. „Matka bydlela na Žďákově. Tato osada ale nyní neexistuje, protože prostor byl zaplaven Orlickou přehradou. Co mám tedy do formuláře uvést, když to podle vysvětlivek má být název platný k datu sčítání?“ ptal se v redakci Deníku.

Mluvčí sčítání Ondřej Kubala uznal, že vysvětlivky s takovými případy nepočítají. Lidé však podle něj rozhodně nemusí komplikovaně vysvětlovat, že vesnice zmizela z mapy, nebo se snažit popsat, co je na jejím místě teď. „V této situaci napište prostě název zaniklé obce a my si s tím při zpracování už poradíme,“ reagoval. Podobný problém jako Josef Šejba přitom mohou mít i další lidé, jejichž rodiče žili ve vesnicích, které z nejrůznějších důvodů během uplynulých let zanikly.

Na vyplnění a odevzdání formulářů k letošnímu sčítání lidu, domů a bytů zbývá již jen týden. Termín je 14. dubna. Pokud stále své formuláře nemáte, můžete si je vyzvednout na sběrném místě. Jeho adresu najdete na lístečku, který vám ve schránce měl nechat sčítací komisař nebo na webových stránkách www.scitani.cz.

Na internetu můžete také formuláře rovnou vyplnit. Nejprve ale potřebujete papírové tiskopisy, jsou na nich totiž unikátní přístupové kódy. „Elektronické vyplnění je výrazně rychlejší. Čas šetří rozbalovací menu u delších odpovědí, které musíte na papír vypisovat ručně. Formulář navíc sám kontroluje, zda jste se nespletli,“ doplnil Kubala.

Další možností odevzdání formuláře je odeslání poštou nebo vrácení sčítacímu komisaři. Veškeré dotazy zodpoví na infolince 800 87 97 02.