"Ivan nebyl typ člověka, který by toho moc namluvil, ale měl geniální smysl pro humor a kdykoliv něco v dobrém rozmaru pronesl, byla to pecka k popukání. Byl dobrým kamarádem nám všem a bude nám moc scházet. Nejen jako muzikant, ale i jako člověk. Mně osobně zůstane navždy v paměti jedna věc: poslední dva nebo tři roky jsme se pravidelně scházeli u mě doma, kde se smí kouřit, usrkávali červené víno, poslouchali jazz a komunikovali o všem možném. Ale to bylo spojeno s určitým obřadem. Zazvonil telefon, volal Ivan: „tak Karlouši, jak to vidíš?“ To v překladu znamená – mohu zajít? „Vidím to dobře, Ivouši.“ „Tak já jsem tam za chvíli.“ Byly to obvykle čtvrtky. Ivan zemřel ve středu. Ten dnešní čtvrtek pro mě bude Blues kousek nad žaludkem," vzpomíná spoluhráč, kamarád Karel Kobližka. S Ivanem se znal již od 60. let, kdy s jeho dvěma bratry a sestrou působil v úspěšné táborské swingové kapele Studio T.

"Odešel poslední z tří bratrů Smažíků, Ivan. Měl jsem tu čest a mám radost, že jsem si mohl s Mirkem i Ivanem hodněkrát zahrát. Ivan byl dobrý kamarád s dalším táborským muzikantem a jazzovou legendou Georgem (Jirkou) Mrázem. Oba hudebně přerostli hranice města Tábora. George se usadil za velkou louží. Ivan odešel do Prahy a stal se členem řady jazzových kapel a orchestrů. Do Palcátu v Táboře do jazzového klubu Káji Kobližky přivedl řadu dobových jazzových legend. Ty koncerty měly neskutečnou atmosféru. Říkal jsem si tenkrát “To je vono!”. Ještě docela nedávno na mě vykouknul jako krníratý bubeník orchestru v televizním Televarieté. Ivane, ať Ti to tam nahoře a klukama krásně hraje!" říká pianista a skladatel Jaroslav Bárta.

Podoba portálu o dopravních stavbách v Jihočeském kraji.
Jak to vypadá s obchvaty na jihu Čech? Informace najdete v novém portálu

"Skvělej kamarád a muzikant, díky kterému jsem začal svoji profesionální hudební kariéru v Orchestru Československé Televize, kde on byl bubeníkem. Díky Ivane," vzkázal na Facebooku přední český kontrabasista Robert Balzar.

Muzikant tělem i duší

Do velmi muzikální a muzikantské rodiny v Táboře se Ivan Smažík narodil 17. září 1944. Už během studií na pražské konzervatoři (obor viola a bicí nástroje) hrál v orchestru Studio Tábor, se kterým se zúčastnil prvního ročníku Československého amatérského jazzového festivalu.

V polovině šedesátých let 20. století hrával v triu kytaristy Rudolfa Daška a píseckým rodákem, basistou Jiřím „Georgem“ Mrázem a příležitostně pak také s pianisty Janem Hammerem a Luďkem Švábenským.

V roce 1967 nastoupil základní vojenskou službu, kde se zúčastnil dalších dvou ročníku Československého amatérského jazzového festivalu se Stivínovým Jazz Q a s armádním souborem, přičemž získal cenu nejlepšího sólisty roku 1967.

Natáčení Tajemství staré bambitky 2 na jindřichohradeckém zámku končí.
Jiří Lábus a Miroslav Vladyka se špičkovali v Hradci při natáčení Bambitky 2

Po ukončení vojenské služby pokračoval ve spolupráci s Rudolfem Daškem, s nímž nahrál album Pohádka pro Beritku (1970). V letech 1970 až 1975 byl členem skupiny Strýci, se kterými v roce 1972 nahrál živou desku u Supraphonu Šest strýců v Redutě - Víno, zelí a zpěv. Zároveň externě působil v Tanečním orchestru Československého rozhlasu.

Jako člen kapely Heleny Vondráčkové koncertoval po celém světě, zahrál si například v Brazílii, Itálii, Německu, Polsku, Rakousku, Švýcarsku i tehdejším Sovětském svazu. Vystupoval také s formací Golem a od roku 1980 hrál v Orchestru Československé televize. V posledních letech hrál především s Big Bandem Českého rozhlasu, Evou Emingerovou i kapelami kolem kytaristy a táborského jazzmana Karla Kobližky.

Vizualizace původního návrhu o čtyřech halách, mapa pak ukazuje upravený návrh s pěti menšími halami.
Spolek Naše Soběslav chce vyhlášení referenda o průmyslové zóně. Sbírají podpisy

"Několik let byl stálým členem naší táborské kapely Sandonia Jazz a Latin Jazz Quartet. Je možné ho vidět a slyšet na mnoha filmových, televizních i studiových nahrávkách všeho druhu. Je nutné se zmínit také o tom, že Ivan byl spoluzakladatelem a výrazným pomocníkem při založení a provozu Jazz Club Tábor v Hotelu Palcát (2003 – 2007) a následně v Jazz Gallery Charley ve Špitálské ulici v Táboře (2007 – 2014). Jeho poslední vystoupení se datuje na 19.7.2020, kde vystupoval na akci Jazz Tábor na Žižkově náměstí s Karel Kobližka Quintetem," připomněl táborské působení Karel Kobližka.

Jeho dílo a spolupráce kromě výše zmíněných zahrnuje také podílení se na albech Hany a Petra Ulrichových a kapelou Javory (Bylinky), Petra Hapky, Michala Horáčka a Hany Hegerové (Potměšilý host), orchestru Václava Zahradníka (East West Connection, Interjazz), Karla Velebného (Jazz at Prague Castle) a dalších.

David Peltán