Členové Bezpečnostní rady kraje v čele s hejtmankou Ivanou Stráskou vzali na vědomí zhoršující se situaci v regionu a společně hledali cesty, jak zabránit šíření nákazy a zároveň co nejméně omezovat život v regionu, zatěžovat zdravotnický systém a ekonomiku. Rozhodli se proto pro povinnost nošení roušek na školách od druhého stupně základních škol výše a změnu ve způsobu testování u bezpříznakových osob v nařízené karanténě.

„Osobám, kterým byla nařízena karanténa po významném kontaktu s nakaženým a jsou bez příznaku onemocnění, nebude výtěr prováděn hned na začátku karantény, ale postačí provést tento test až desátý den, kdy se případná nákaza v testu opravdu potvrdí,“ vysvětlila hejtmanka Ivana Stráská, podle níž se tak uleví přetíženému systému. „Zkušenosti nám ukazují, že test ve čtyřech až pěti dnech po kontaktu bývá často negativní a pozitivita se prokáže později.“

Deník na středu pozval do terminálu Jihočeského letiště v Plané u Českých Budějovic devět lídrů nejsilnějších stran a uskupení, které se budou ucházet o hlasy Jihočechů v říjnových krajských volbách.
Chtějí se stát hejtmanem. Ptejte se jich na to, co vás zajímá

Krajská hygienická stanice zároveň upozornila, že jedním z důvodů vysokého nárůstu počtu nakažených je situace ve školství. Po dlouhé diskusi se bezpečnostní rada rozhodla pro následující opatření: „Roušky budou nutné na druhém stupni základních škol, na středních a vysokých školách. A to nejen při pohybu po chodbách, ale také v průběhu výuky,“ dodala hejtmanka s tím, že opatření sníží i počty karantén učitelů a žáků v návaznosti na nové podmínky pro karantény, které vydalo Ministerstvo zdravotnictví.

Obě nařízení budou platit od pondělí 21. září.

Bezpečnostní rada kraje dále doporučila všem zdravotnickým a sociálním zařízením v kraji, aby zvážily omezení návštěv, případně zpřísnily režimová opatření v těchto zařízeních.