Mají proč. Nejedou do práce, k doktorovi, ani do školy, ale za neobyčejným zážitkem. Jejich příští zastávkou je myčka ve vozovně dopravního podniku. Z důvěrně známých sedaček s rozzářenýma očima nejen ti nejmenší sledují, jak se za okny točí obří kartáče. „Tohle bude nejčistší autobus 
v Budějovicích," glosuje zvláštní spoj mladá žena, zatímco její ratolesti výskají nadšením.

A nebyla to zdaleka jediná atrakce sobotního dne otevřených dveří v českobudějovickém dopravním podniku. Zasloužený zájem budily především historické vozy, kterými se zájemci mohli svézt, ale i ty současné, které si zájemci mohli prohlédnout do nejmenších detailů. Především kluci, ty věkem dospělé nevyjímaje, si nemohli nechat ujít šanci sednout si v některém z nich za volant.

„Moc se mi ty autobusy a trolejbusy líbí," přikyvoval trochu nesměle malý Hubert  Štěpánek, který s bráškou Norbertem zrovna důkladně zkoumal řízení jednoho z autobusů. „Taky bych chtěl být řidič," zasnil se nad prací těch, kteří jej s rodinou poměrně často vozí po městě. Hodně jezdíme třeba ze Zavadilky na nádraží," popsal Hubert jednu z tras, kterou z okénka městského autobusu dobře zná. Tentokrát si mohl sám otočit volantem. „To je lehký," hodnotil.

Spokojená byla i jeho maminka Hana Štěpánková. „Vyrazili jsme sem hlavně kvůli klukům, napadlo to manžela a i když ten zrovna hlídá nejmladšího syna v kočárku, také si to užívá. Mně se nejvíc líbí ty historické vozy," usmívala se.

K pravidelným návštěvníkům dnů otevřených dveří v dopravním podniku patří Rudolf Plha. „Když slavili výročí, byl program bohatší, ale i dnes je to zajímavé," hodnotil. Přitom  
k pravidelným cestujícím Plha zrovna nepatří. „Jezdím hlavně osobním autem," přiznává. Možnost svézt se starými autobusy společně s přáteli ale neodolali. „Chtěli jsem se projet, ale nedostalo se na nás. Aspoň se ale podíváme, kde pracuje taťka, on tu dělá jako řidič,"  vysvětlila další ze skupinky dobře naladěných dospěláků Iveta Wolfová. Prohlédli jsme si jeho autobus, zajímavé je i vidět prostředí, ve kterém se taťka pohybuje. Je super, že dopravní podnik umožnil lidem podívat se, jak to tady chodí, vidět autobusy z jiného úhlu, než je cestující běžně vidí," pochvalovala si.

Plno nebylo zdaleka jen v samotných autobusech. Zájem budil například i panel, na kterém si zájemci mohli zkusit ovládat informační systém dobře známý z displejů i zvukových signálů ve vozidlech. „Stačí zadat číslo linky a máte pohromadě jednotlivé zastávky. Ty se pak mění jednak na základě signálu od dveří, jednak je řidič 
v zastávce potvrzuje," vysvětloval autoelektronik dopravního podniku Lukáš Kečko.

Koho přestalo bavit zákulisí městské dopravy,  mohl se povozit elektromobilem nebo zastavit u stanovišť strážníků,  policistů, hasičů či Českého červeného kříže, zadovádět si na dětských atrakcích,anebo se zapojit do vědomostní  soutěže.

„Jsem velmi spokojen, vyšlo nám počasí, lidem se program líbí, děti si tady hrají a je tu hodně zajímavého k vidění i zábavě. Chtěl  bych poděkovat všem návštěvníkům, kteří se přišli podívat, jak náš podnik funguje," zhodnotil akci   ředitel českobudějovického dopravního podniku Jaroslav Ďuriš.