Událost to bude velkolepá, obřad mohli lidé v Budějovicích vidět naposledy před čtvrt stoletím, kdy byl do služby diecézního biskupa uveden nynější kardinál Miloslav Vlk. Jeho nástupci Antonín Liška a Jiří Paďour už totiž do Budějovic přišli jako biskupové.

„Pro farnost je vždycky velkou událostí, když přijde nový pastýř, který nás povede k lepším zítřkům," zmínil Josef Stolařík a přidal osobní přání pro nového biskupa. „Popřál bych mu hodně božího požehnání a hodně síly, protože jej čeká nelehký úkol," podotkl Josef Stolařík, jenž se do Budějovic vydá i s dalšími ševětínskými věřícími. „Katedrála bude plná, tak už jsem jim vzkazoval, aby s tím počítali. Těm starším jsme radili, aby si vzali s sebou nějaké sedačky," dodal vikář ševětínské farnosti.

Administrátor českobudějovické diecéze Adolf Pintíř prozradil, že obřadu, který povede pražský arcibiskup Dominik Duka, se zúčastní většina českých a moravských biskupů, hosté ze zahraničí i představení mnoha řádů a kongregací. Stovky věřících se tedy do katedrály nedostanou. „Obřad ale budou moci sledovat na dvou velkoplošných obrazovkách vedle katedrály," poradil Adolf Pintíř. Dodal, že i proto jsou v plánu dopravní omezení.

Autem do centra nejezděte, město v sobotu zaplní věřící

Třináctka je podle někoho nešťastné číslo. Ne však pro Vlastimila Kročila. Ten bude v sobotu, tedy 13. června, vysvěcen v katedrále sv. Mikuláše na 13. biskupa českobudějovické diecéze.

Být součástí tak význačného dne svého přítele chce i Ivo Prokop, vikariátní sekretář v Borovanech. „Je to můj nadřízený, takže je jasné, že se sobotního slavnostního svěcení zúčastním," řekl. „Vlastimil Kročil je i můj přítel, šel bych se proto podívat tak jako tak," doplnil s úsměvem Ivo Prokop, jenž novému biskupovi popřál především hodně zdraví a duševních sil. „Zároveň bych mu ale přál víru v Pána Boha, že mu bude při jeho úkolech pomáhat," dodal.

Slavnostní obřad, který se v Budějovicích opakuje po 25 letech, si nenechá ujít ani sestra Václava Kubovcová, členka Školských sester de Notre Dame České Budějovice. „Biskupského svěcení se zúčastním, neboť účast pokládám takřka za povinnost, ovšem povinnost milou a stmelující. Jde o oslavu a dík celého společenství naší diecéze. Navíc Bohu zasvěcené osoby mají být svému biskupovi nablízku v časech dobrých i těžkých," řekla s odkazem na svou řádovou službu sestra Václava Kubovcová. „Osobně jsem prožila dvě takovéto slavnosti v době nedávné biskupské svěcení otce biskupa Jana Baxanta v Litoměřicích a nezapomenutelné biskupské svěcení kardinála Miloslava Vlka," dodala.

Na sobotní svěcení nového biskupa v jihočeské metropoli se původně chystal i Tomáš Smolka z Adamova. „Nakonec jsme změnili s manželkou plány, takže se na svěcení nepodívám. Novému biskupovi ale přeji, aby vydržel co nejdéle a hlavně aby měl hodné ovečky," vzkázal.

Biskupské svěcení Vlastimila Kročila, kanovníka katedrální kapituly v Českých Budějovicích i okrskového vikáře táborského vikariátu, začne v katedrále sv. Mikuláše v sobotu v půl desáté.

Podle administrátora českobudějovické diecéze Adolfa Pintíře se kněží budou na obřad svěcení připravovat v klášteře na Piaristickém náměstí.

„V 9 hodin vyjdou průvodem Českou ulicí k biskupství, kde se k nim připojí biskupové a čestní hosté. Společně pak půjdou přes náměstí do katedrály svatého Mikuláše, kde se obřad uskuteční," popsal Adolf Pintíř.

Čeká se množství hostů, stovky věřících, kteří se nevejdou do katedrály, budou obřad sledovat na velkoplošných obrazovkách vedle svatostánku. I proto jsou v plánu četná dopravní omezení. Ulice U Černé věže a Kanovnická budou po celou dobu obřadu uzavřeny pro veškerou dopravu, chystají se také částečné uzavírky v ulicích, kudy půjde průvod.

Poslední biskupské svěcení, a to nynějšího kardinála Miloslava Vlka, se v Českých Budějovicích konalo 31. března 1990. Jeho nástupci, tedy Antonín Liška a Jiří Paďour, už do Českých Budějovic přišli jako biskupové, neboť biskupské svěcení přijali v Praze.