Vylepšení se tak brzy dočkají řidiči třeba u Zvěrkovic na Vltavotýnsku. Ocení to i jednatel okresního mysliveckého spolku Pavel Pletka z Budějovic, který daným úsekem často projíždí.

„U Zvěrkovic je to díra na díře. Auta trpí strašným způsobem. I když máte snahu dírám se vyhnout, jsou místa, kde to nejde," zdůrazňuje Pavel Pletka. Nejen Zvěrkovice, ale i křižovatka u Kočína či úsek Strážkovice – Veselka, to jsou jen některá místa, kterým by se řidiči nejraději vyhnuli. Jsou totiž nebezpečná 
i pro takzvaně bezpečný provoz, tedy nejen pro plynulost jízdy. Na některých místech dokonce museli silničáři 
na přechodnou dobu snížit maximální povolenou rychlost.

Letošní zima se navíc 
na stavu vozovek podepsala hůř, než ta minulá. Podle Petra Broma, ředitele českobudějovického závodu Správy 
a údržby silnic, jen na zimní opravy výtluků letos v lednu 
a únoru padlo na dva miliony korun. Pro upřesnění, loni to bylo ve stejném období jen 700 tisíc korun. Ani zvýšený příděl peněz ale na všechna kritická místa nestačí.

Například zmiňovaná trasa z Týna nabízí hned několik takových „oblíbených" úseků. Místní šoféři, například dlouholetý čtenář Deníku František Janát z Hluboké, zároveň oceňují fakt, že část silnic už cestáři opravili. „Kolem Bavorovic už je to spravené," potvrzuje.

Důvodů, proč je na silnici 
z Týna do Budějovic stále dost děr, je hned několik. Podle Jana Štíchy, ředitele krajské Správy a údržby silnic se například nedaly čerpat evropské dotace na úseky, kde pozemky pod silnicí nepatří Jihočeskému kraji. „Jedná se 
o úsek od Týna až ke křižovatce u jaderné elektrárny Temelín a úsek křižovatky 
u Kočína," uvedl Jan Štícha.

Jinou „mezeru" má na svědomí to, že odbočka u Chlumce na Olešník se opravovala 
v souvislosti s dopravou 
do areálu Mydlovary. Týkalo se to ale pouze křižovatky 
a krátkých navazujících úseků. Pokračování rekonstrukce důležitého dopravního tahu z Týna do Budějovic bude nyní záviset hlavně na dohodě mezi krajem a společností ČEZ.

Ta by měla na některé silnice přispět v souvislosti s očekávanou dostavbou Temelína. Alespoň provizorní opravy výtluků ale silničáři slibují už nyní. Začali v zimě a od března mohou při vhodných klimatických podmínkách používat i stabilnější obalovanou drť.

Pokud vjedete do díry 
a obáváte se poškození auta, můžete se obrátit se žádostí 
o pomoc na linku 158. Usnadní vám to pozdější jednání s pojišťovnou. Policie událost zadokumentuje a předá správci silnice. „Pokud sami zjistíme závadu, sepíšeme záznam, který postoupíme specialistům z dopravního inspektorátu," dodala policejní mluvčí Regina Tupá.