Do konce října by tu měla zvládnout úpravy chodníků, vozovky, veřejného osvětlení, ale také vybudovat zbrusu nové tři zastávky pro autobusy a trolejbusy městské hromadné dopravy. „Dvě protisměrné vzniknou v Žižkově ulici, první ve směru od nádraží před křižovatkou s Jeronýmovou ulicí, druhá naproti přes ulici. Linky jedoucí z Průmyslové ulice budou zastavovat poblíž Žižkova pomníku," přibližuje chystané novinky mluvčí dopravního podniku Radek Filip.

Auta musí jinudyAž do 31. října platí pro všechna vozidla, mimo autobusy MHD a ČSAD, vozidla záchranářů a na povolení stavby úplná uzavírka ulice Žižkova, a to v prostoru mezi křižovatkami s ulicemi Jeronýmova a Čechova. Neprůjezdná je také část Novohradské u pomníku Jana Žižky z Trocnova po Průmyslovou ulici.

Ty vítá například Lucie Kalinová, která do Českých Budějovic dojíždí za prací linkovými autobusy a pro cesty po městě pak využívá MHD. „Zjednoduší mi to život pokaždé, když budu mít namířeno na Lannovku. Teď musím pokaždé pěšky buď k poště, nebo rovnou na nádraží, a třeba v tomhle vedru s nákupem v tašce je to hodně nepříjemné. Kdyby byly v půli cesty zastávky, bylo by to super," těší se. Dalších změn se nejen cestující MHD dočkají zřejmě ještě letos u vlakového nádraží a v křižovatce ulic Žižkova a Nádražní.

V Žižkově ulici přibudou zastávky MHD

Právě vznikající koridor pro hromadnou dopravu na Husově třídě, malá revoluce v organizaci dopravy na křižovatce Žižkovy a Nádražní ulice, ale i nové zastávky v Žižkově ulici pro linky MHD jezdící mezi nádražím a centrem města. To jsou změny, kterých by se ještě letos měli dočkat Budějovičtí.

Zastávky navíc právě rostou v rámci rekonstrukce křižovatky Žižkovy a Novohradské ulice. Má se tak zlepšit dostupnost Lannovy třídy, pracoviště magistrátu i dalších úřadů a institucí. „Podstatně se zkrátí docházková vzdálenost mezi zastávkami, Jeronýmovou ulicí i středovou částí Lannovy třídy," vyzdvihuje mluvčí dopravního podniku Radek Filip.

„Zastavovat tu budou všechny linky, které tudy projíždějí," dodává s tím, že změna by měla nastat již letos na podzim krátce po dokončení stavebních prací. Cestujícím by zastávky měly do určité míry vynahradit před časem zrušenou zastávku u PVT, kde v rámci rekonstrukce jednoho z úseků Žižkovy ulice vznikla parkovací místa. „Tenkrát zřízená nová protisměrná zastávka u hlavní pošty nebyla myšlená jako náhrada za tu zrušenou," doplňuje Radek Filip.

Novinek v podobě stavebních úprav silnice, chodníků a veřejného osvětlení se dočkají i další řidiči a pěší. „Z důvodu plánované změny vedení linek MHD dojde i k úpravě semaforů," dodává mluvčí radnice Jitka Welzlová.

Na plánované práce město tentokrát nečerpá žádnou dotaci, hradit je bude kompletně z městského rozpočtu. Přijdou na 11,6 milionu korun s DPH.