Tato pravidla platí i pro přikrmování ptáků v zimě – nic se nemá přehánět. Ptákům tím můžeme i škodit – buď nabídkou nevhodného krmiva, nebo výběrem nevhodného místa, kdy krmení ptáci budou snadnou kořistí třeba domácích koček.

Vždycky je lepší vytvořit ptákům vhodnější přirozené podmínky – například v okolí vysazovat rostliny, které poskytují ptákům přirozený zdroj potravy (například původní druhy keřů, které mají na sobě i v průběhu zimy různé bobule) a navíc jsou pro ptáky přirozeným úkrytem.

Proč přikrmovat?

Ptáci, kteří zůstávají přes zimu, nebo ti, kteří k nám přilétnou zimovat z chladnějších oblastí, mohou mít nedostatek potravy, pokud jsou tuhé mrazy nebo velká sněhová pokrývka. Na druhou stranu – pozorování ptáků na krmítku lidem přinese poznání i radost.

Kdy přikrmovat?

S pravidelným přikrmováním můžete začít od listopadu a vydržet až do dubna. Pokud ale ještě není sníh, všimněte si, že ptáci na krmítko tolik nelétají. Začněte proto menšími dávkami, aby potrava zbytečně neplesnivěla nebo se jinak nekazila, během větších mrazů zvyšte množství krmiva. I tak je nutné z krmítek zbytky krmiva pravidelně odstraňovat, aby se nestalo zdrojem plísní a nemocí.

Krmítko

Krmítka mohou být jakéhokoli tvaru a velikosti, z různého materiálu. Musí mít ale dostatečně velkou stříšku a boční stěny, aby potrava byla chráněna před deštěm, sněhem a větrem.

Kam s krmítkem?

Nejlépe na klidné místo na závětrné straně. Neměla by po něm vylézt kočka či kuna. Nemělo by být v blízkosti velkých skleněných ploch, do kterých pak ptáci často narážejí.

Čím přikrmovat?

Základem jsou různá semena, jako slunečnice, řepka, mák, oves a ovesné vločky, pšenice, ječmen, kukuřice, proso, lněné a konopné semínko, nasekané ořechy, může to být i krupice prosycená tukem, obilný šrot, strouhaný lůj, mnoho ptáků rádo různé sušené bobule (jeřabiny, bezinky, šípky, hloh, rakytník), jablka, výborný je odpad od mlátiček a čističek obilí, obsahující především semena plevelů (tzv. zadina).

Čím nekrmit

Zbytky jídel z domácnosti, hlavně ty kořeněné, čerstvé a slané pečivo, uzeniny, solené tuky, přepálený tuk, ani zbytky vánočního cukroví. Taková potrava ptákům vysloveně škodí a může vést až k jejich úhynu.

Čím krmit labutě

Pro vodní ptáky, jako jsou třeba labutě, je vhodným krmivem obilný šrot, ovesné vločky, nabobtnané zrní, ideální jsou speciální granule pro vrubozobé ptáky. Doplňkově lze přidávat nařezané lupeny salátu, kedlubnu a květáku, listy špenátu, strouhané nezmrzlé brambory, v nesolené vodě vařené těstoviny. Pokud chcete krmit pečivem, které už je od ideálu daleko, nesmí být čerstvé a slané. To způsobuje vodním ptákům střevní potíže, ale i smrt. Pečivo je nutné nejdříve usušit a potom tvrdé rozmočit ve vodě. Nerozmočené pečivo může ptákům podráždit krk.

Krmte vodní ptáky pouze na nezamrzajících vodních plochách. Především těm oslabeným hrozí přimrznutí a stávají se snadnou kořistí predátorů či volně pobíhajících psů. Labutě i jiní vodní ptáci se na zimu přirozeně stahují na tekoucí řeky, kde voda zamrzá jen zřídka.

Našli jste přimrzlou labuť?Pokuste se nejdříve zjistit, je-li opravdu přimrzlá tím, že ji donutíte vstát. Hoďte po ní sněhovou kouli, zmačkaný papír nebo šišku. Jestliže nevstane, kontaktujte pracovníka záchranné stanice pro volně žijící živočichy. U zdravých a nezesláblých jedinců je v našich zimách pramalé riziko přimrznutí.

ROMAN KÖSSL
zástupce ředitele Zoo Hluboká