Neziskové sdružení provozuje volnočasová centra a portál Zkusebny.com a chce v krytu zřídit zázemí pro hudebníky, divadla, výtvarníky i taneční soubory.

„V naší databázi máme mnoho lidí z Budějovic a okolí, kteří nás v posledních dvou letech žádali, abychom ve městě otevřeli pobočku.  Když jsem začal hledat nějaký prostor, pan náměstek mi  ukázal tenhle kryt," vzpomíná předseda sdružení David Vlk. Přihlásil se tedy do výběrového řízení na pronájem a uspěl.

Kryt civilní obrany se nachází přímo pod novou Zanádražní komunikací. Právě při stavbě této silnice jej město kompletně opravilo. „Jsou to nádherné prostory. Když jsem se tam sám byl poprvé podívat, napadlo mě, že by se tam hodil hudební klub. Z tohoto využití jsem nadšený. V okolí navíc nejsou žádné bytové domy, takže provoz nebude nikoho rušit," doplnil náměstek primátora Miroslav Joch.

Pronájem je pro město výhodný, protože pokryje náklady. V podzemních místnostech se totiž například pravidelně musí pouštět vzduchotechnika, což je finančně náročné.

Celková rozloha krytu činí 427 metrů čtverečních. Jsou zde čtyři místnosti, sociální zařízení, dva nouzové východy a strojovna.  Vše bylo vybudováno asi v polovině 80. let, původně pro velkou firmu Sfinx.

David Vlk už nyní přemýšlí, jak prostor upraví. „Vybavíme tady určitě jednu hudební zkušebnu, počítáme 
s místem pro výtvarnou dílnu a dále záleží, o co bude přesně zájem. Pokusíme se přizpůsobit tomu, co přesně tady lidé budou chtít," popsal.

V místnosti, která měla sloužit v krytu jako kinosál 
a její součástí je proto malé pódium, by se podle Davida Vlka mohla konat různá představení. Chodba a první místnost jsou zase vhodné pro výstavy.

Zkusebny.com provozují podobná volnočasová kulturní centra již na 125 místech republiky. V jižních Čechách však otevírají pobočku poprvé. Svou aktivitu financuje David Vlk především díky investorovi, který půjčuje peníze na vybavení zkušeben. Ty se mu pak vrací zpět prostřednictvím členských příspěvků od lidí, jež prostory využívají.

O kryt v Českých Budějovicích bude zřejmě zájem. Již včera si jej přišli prohlédnout první muzikanti. „Je to pěkné, super prostor, nečekal jsem to takové," komentoval Zdeněk Maryška.

Podle Davida Vlka bude první dva až tři měsíce centrum fungovat v jakémsi testovacím režimu. Pokud se osvědčí, po novém roce spustí Zkusebny.com ostrý provoz.

Místo ale stále může sloužit i jako kryt civilní obrany. Zůstává zde samostatný okruh na vzduchotechniku a elektřinu. „Ve smlouvě je dokonce napsáno, že kdyby došlo k nějaké krizi, musí nám sdružení kryt rychle poskytnout," připomněl Miroslav Joch.