Cvičení probíhá v pátek od 16 do 21 hodin a v sobotu od 9 do 16 hodin v tělocvičně Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Dukelské ulici.

S pacienty cvičí nejen jejich blízcí, ale i lékaři a fyzioterapeuti, kteří jim radí, jaké cviky jsou pro ně nejvhodnější. Pohyb je pro pacienty velmi důležitý. Pomáhá nejen s léčbou, ale i s chronickou únavou, která pacienty s roztroušenou sklerózou postihuje. Pohyb umožňuje delší a kvalitnější život.

Akci pořádá Nadační fond IMPULS společně s Unií ROSKA České Budějovice, které se snaží lidem s roztroušenou sklerózou pomáhat. Právě dobrovolné vstupné vybrané během maratonu je využito na speciální fyzioterapii pro pacienty s roztroušenou sklerózou a koupi rehabilitačních pomůcek, na které pojišťovny nepřispívají.

Účastníci si mohou vyzkoušet cvičení na míči, power jógu nebo řízenou meditaci. Letošní novinkou bude i krav maga, která má přilákat nové zájemce. “Rozšířili jsme nabídku cvičení, abychom přilákali i další zájemce o jiný typ sportů,” popisuje předsedkyně Unie ROSKA ČB Věra Švábová. Zájemci si také mohou vybrat mezi různými náročnostmi, takže i méně zdatní jedinci si najdou své.

Cvičení je orientováno nejen pro pacienty, ale i pro každého, kdo má zájem je podpořit a něčemu se přiučit. Cílem je kromě protažení a rozhýbání těla i poučení o roztroušené skleróze. “Chceme motivovat všechny, kteří pociťují příznaky, jako je brnění rukou nebo rozostřené vidění, aby vyhledali lékaře a nechali se vyšetřit. Každý rok totiž v tuzemsku přibude přibližně 700 nových pacientů s touto zákeřnou nemocí,“ říká hlavní organizátorka Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS. Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění, kterým v České republice trpí přibližně 20 000 pacientů. Onemocnění většinou propuká v mladším věku a příčina není dosud známá.

Karolína Říhová, Lenka Herrmannová