Na nové chodníky, lavičky, ale i veřejnou zeleň či skatepark se mohou těšit lidé v Nových Hradech. Město totiž získalo dotaci přes 18 milionů korun z regionálního operačního programu Jihozápad a během podzimu se pustí do rekonstrukce náměstí Republiky. Částečně také opraví veřejné prostranství v Navrátilově ulici i v Údolí a dokončí výstavbu kuželny. Celkové náklady dosáhnou bezmála 20 milionů korun a hotovo by mělo být nejpozději v červnu příštího roku.

„Určitě to vítám. Nejvíc mi tu chybí chodníky a nové lavičky, jako jsou třeba na Lannovce. Mohly by tu být i kytičky, keře a nové odpadkové koše,“ reagovala 30letá Daniela Koštelová z Byňova. Podobně hovořil i další z místních – 55letý Petr Šiller z Nových Hradů. „Chodníky na náměstí vypadají opravdu hrozně, takže jsem určitě pro. Nové jsou všude, ve Svinech i ve Stropnici, a tady ještě pořád ne. Jsou staré už kolik let,“ zmínil Šiller.

Mezi větší problémy, které se mohou při rekonstrukci náměstí objevit, patří možné pokácení osmi vzrostlých lip u kašny. Podle znalce jsou uvnitř duté a hrozí tak, že se mohou při silnějším větru vyvrátit. Podle starosty Vladimíra Hokra však radnice považuje tuto možnost až za krajní řešení. Nechá proto zpracovat ještě dva znalecké posudky, a ty o osudu stromů rozhodnou. „Těch lip si velice vážíme, protože dotváří atmosféru celého náměstí. Okolí kašny je místem setkávání, a proto na něj budeme klást hlavní důraz. Nejraději bychom samozřejmě byli, aby zůstaly stát. Ale i kdyby se musely pokácet, nahradily by je vzrostlé stromy,“ vysvětlil Hokr.

Dodal, že po obdržení posudků radnice znova představí projekt veřejnosti, a ta se k němu bude moci v debatě vyjádřit. „Část prací bychom rádi stihli udělat ještě na konci září a v říjnu. Jedná se třeba o otevření míst pro archeology,“ nastínil starosta.

Součástí projektu bude i dokončení výstavby kuželny se čtyřmi dráhami. Ta začala minulý rok a teď už tu zbývají dodělat jen šatny a technické zázemí za asi tři miliony korun. Na své si díky tomu přijdou i mladí – projekt totiž počítá i s vytvořením skateparku, který se bude nacházet právě vedle kuželny.
„Navrhovali si to sami žáci pod vedením učitelů. Samostatně si vybrali i všechny herní prvky. Věříme, že se o to budou jinak starat, když na tom mají
vlastní podíl,“ zdůraznil první muž Nových Hradů Vladimír Hokr.