Do Plavské ulice a ulice L. M. Pařízka v Českých Budějovicích se vrátí před koncem února stavbaři. Dokončí rekonstrukci zahájenou vloni v létě. Po technologické přestávce budou dokončeny zbývající stavební práce v ulicích Plavská a L. M. Pařízka. Úplná uzavírka se ale bude týkat jen úseku mezi křižovatkou ulic Plavská a L. M. Pařízka a křižovatkou Plavské a Jaselské. V podstatě jde o úsek od železničního přejezdu kolem areálu Policie ČR. Už od pátku zde budou v Rožnově umístěny značky zakazující parkování kvůli stavbě a kvůli objízdným trasám.

„Dojde k úpravám křižovatky L. M. Pařízka s Roudenskou, obnově chodníků, parkoviště, světelného signalizačního zařízení, veřejného osvětlení a k posílení rozvodů optických kabelů," jmenuje část chystaných prací náměstek primátora Petr Holický.

Hotovo má být v květnu

"Dále počítáme i s rekonstrukcí vodovodních a kanalizačních řadů včetně přípojek. Součástí je i nové svislé a vodorovné dopravní značení. Dokončeny budou i sadové úpravy,“ říká Petr Holický a připomíná, že jde o společnou investici města a kraje. Kompletně by měla být frekventovaná silnice dokončena koncem května. Doprava v ulici L. M. Pařízka v podstatě nebude omezena. „Zhotovitel neomezí žádné rodinné domy. Přístup ke garážím u křižovatky Plavské a L. M. Pařízka bude po provizorní komunikaci a pěší se musejí vydat po trase kolem Malše, kde jsou osazeny značky,“ dodává náměstek primátora.

Zásahy hasičů při silném větru 17. února 2022. Spadlý strom na chatu ve Vůsí na Písecku.
Silný vítr bičuje jih Čech, deset tisíc domácností je stále bez proudu

Odbor dopravy a silničního hospodářství českobudějovického magistrátu v této souvislosti stanovuje přechodnou úpravu provozu na silnici č. III/00354, místních komunikacích Slunečná, K. Lávičky, J. Buděšínského, J. K. Chmelenského, V. Nováka, parkoviště L. M. Pařízka a parkoviště Plavská pro realizaci stavby – vyparkování vozidel, a to od 18. února do 28. února 2022. V uvedených ulicích je to kvůli stavbě i místním objízdným trasám. Pro osobní automobily jsou stanoveny po místních komunikacích a pro nákladní automobily po Lidické třídě, směrem na silnici I/3 a Plavské.

Rozdělené financování

Pro stavbu bylo velmi komplikované projednat dopravně inženýrská opatření, protože souběžně probíhala řada uzavírek kvůli stavbě dálnice D3. Rekonstrukce Plavské a L. M. Pařízka proto nezačala v původně plánovaném termínu před prázdninami, ale až 1. července 2021. Práce byly rozděleny na tři etapy, kvůli zachování dopravní obslužnosti domů v ulici L. M. Pařízka nebo třeba areálu Policie ČR.

Dokončení poslední části vycházelo na leden 2022. Po dohodě investora se zhotovitelem ale byla akce přerušena. V zimě probíhal na hotových úsecích zkušební provoz. A na jaře má být podle upraveného harmonogramu akce hotova v květnu 2022.

Financování současné opravy si rozdělily Jihočeský kraj a město české Budějovice, podobně jako loňskou akci, která obnovila silnici směrem k Novému Roudnému a stála necelých 45 milionů korun. Investice přinese nové silnice či chodníky nebo kanalizaci a vylepší také parkoviště poblíž Malého jezu. Cena má být necelých 40 milionů korun. Město má zaplatit přes 20 milionů bez DPH a kraj necelých 17 milionů bez DPH. Práce opět provádí podle Davida Hockeho z informačního oddělení krajského úřadu společnost Eurovia.