Jak upřesnil náměstek primátora Tomáš Bouzek, kvůli špatnému stavebně-technickému stavu podchodu pod Nádražní ulicí byly vstupy zataraseny dočasnými provizorními zábranami už loni v říjnu. „V pondělí byla zahájena montáž pevných výplní. Ty mají nahradit dosavadní nevzhledné zábrany a splňovat bezpečnostní požadavky,“ vysvětlil.

Stavba dálnice D3 si vynutí místní objížďku v Novohradské ulici v Českých Budějovicích od 17. ledna do října 2022. Na snímku vizualizace budoucí dálnice.
U Budějovic si řidiči vyzkoušejí první kousek budoucí dálnice, podívejte se

V pondělí byl dokončen jeden ze čtyř vstupů hned vedle Komerční banky. „Do pátku by měly být hotovy ostatní vchody,“ dodal Bouzek s tím, že přípravu nezbytných úprav podchodu řeší investiční odbor magistrátu.

Klecovité pevné zábrany postupně nahradí provizorní oplocení podchodu u nádraží, do tamního podzemí se lidé delší dobu nepodívají.Klecovité pevné zábrany postupně nahradí provizorní oplocení podchodu u nádraží, do tamního podzemí se lidé delší dobu nepodívají.Zdroj: Deník/Jaroslav Sýbek

Jeho slova doplnil Petr Šindelář, jednatel společnosti Správa domů České Budějovice, které podléhá správa tohoto majetku města. „Montovány jsou žárově pozinkované ocelové konstrukce u jednotlivých výstupů z podchodu. Práce se konají dopoledne s ohledem na menší pohyb lidí v lokalitě. Původní mobilní oplocení je postupně demontováno a odváženo,“ popsal Petr Šindelář postup prací.

Instalace pevných zabrán nabrala loni zpoždění. Původně měli podzemní průchod uzavřít již v listopadu, ale jejich výroba trvala déle, než se předpokládalo. Dočasné zabezpečené vstupů vyšlo na 830 tisíc.

Policejní pátrání. Ilustrační fotografie.
Po muži pátrali na Novohradsku policisté, psi i vrtulník. Našli ho mrtvého

Klecovitý zátaras má v pletivu pouze drobné otvory, aby do podchodu kolemjdoucí nevhazovali odpad. „Firma namontuje zábrany na čtyři vstupy, pátý nepatří městu,“ uvedl Šindelář s tím, že tam zábrany nemohou být ani z důvodu platných požárních předpisů. Jedná se o vchod od Mercury centra, kde jsou eskalátory. Ten zajistil vlastník dočasnou zástěnou.

S podzemním podchodem pod Nádražní ulicí má město patálie dlouhodobě. Poškodila ho zemní vlhkost, zatékalo do něj, další porušení může odhalit odborný posudek, k němuž si statik vyžádal dokumentaci. Objekt v budoucnu čeká sanace v horizontu od jednoho roku do dvou let. Kromě bezpečnostních nedostatků tu byly i hygienické problémy, často se zde scházeli mladiství a bezdomovci a znečišťovali prostory odpadky i výkaly. Lidé se i z těchto důvodů zkratce podzemím raději vyhýbali.