Dvaačtyřicetiletá Jana Mazáčková z Prachatic pracuje pro Ústav archeologie a muzeologie při Masarykově univerzitě v Brně. S postupujícím věkem a aktivním životem v oboru archeologie nasbírala pestrou škálu zkušeností nejen ve vědeckém prostředí. „Zkušenosti mám i z diskusí se studenty, ale i s veřejností, státní správou a samosprávou,“ uvedla.
Archeologie je podle ní zvláštní vědní obor silně mezioborově spolupracující. „Od kopání vede do knihoven a přednáškových sálů, zkoumá společnost z odpadu, destrukcí a pohřbů, čte krajinu, a tak rekonstruuje nepsané dějiny lidí i ekonomiky. Toto Vám dodá odvahu se aktivně zapojit a umět lidem vysvětlit, proč jsou některé změny nutné a co je potřeba zachovat. Najít odpovědnost v sobě i ve společnosti ke státu i k naší krajině a dojít k tomu kvalitním a veřejným vzděláváním,“ vysvětlila, proč se dala na politickou dráhu. Kandiduje bez politické příslušnosti za Českou stranu sociálně demokratickou (ČSSD).
Kvůli covidu se rozhodl
Dvaapadesátiletiletý majitel pojízdné prodejny Bohumil Pidrman z Dešné je členem Volného bloku. „Jako OSVČ rozvážím potraviny do malých obcí starším lidem, kteří se nemají, jak dostat do města, a nebo jim to již jejich zdravotní stav nedovoluje,“ sdělil. Otec čtyř dětí a pátého v pěstounské péči, děda čtyř vnoučat, mám obavy o jejich budoucnost.
Otci čtyř dětí a pátého v pěstounské péči, dědovi čtyř vnoučat Bohumilovi Pidrmanovi se nelíbí, kam to tato vláda směřuje. „O politiku jsem se vždy zajímal, nikdy jsem neměl ambice do toho, ale doba covidová mě k tomu donutila, protože jsem zjistil, že spoustu lidí nemá informace nebo neví, jak si je najít, a tak se spoléhá na to co přinesou média, která bohužel přináší informace pouze z jednoho úhlu pohledu,“ míní s tím, že schází fakta od odborníků.
„Díky své profesi mám osobní kontakt s lidmi různých generací, znám jejich příběhy a vím co je trápí, co chtějí a co nikoliv,“ říká, proč by ho měli lidé volit.
Čas na změnu
Za Svobodu a přímou demokracii (SDP) kandiduje hudebník Jindřich Koman z Radomyšle. „Vystudoval jsem konzervatoř a Akademii múzických umění ve hře na fagot. Ta se stala mým povoláním i posláním. Spolupracuji s řadou orchestrů, vystupuji i sólově,“ uvedl se sedmapadesátiletý umělec.
Natočil dvě sólová CD a procestoval svět. „Politika mě zajímá dlouhodobě, a protože koncertování je spojeno s cestováním, mám díky svým výjezdům po Evropě, Asii a Americe i srovnání, kde se jak žije,“ vysvětlil. Sleduje volební programy i vývoj české politiky. „Média podle mě nejsou svobodná, jak se lidé mylně domnívají, každý vlastník vybírá témata, o kterých chce informovat,“ prozradil svůj názor.
Podle něj je třeba změna a omezení bezbřehé svobody slova. „Svoboda slova musí mít přívlastky slušného a pravdivé, protože stejně jako hudba může být agresivní, vulgární, falešná, arogantní, dokonce neslušná. Slovo má spoustu odstínů. Je třeba dát mu pravidla, mantinely a zjemnit jej,“ míní Jindřich Koman.
Kolem nás podle něj řádí ideologie záchrany planety. „Chrání se oceány, živočišné druhy, rostliny i hmyz, ale nedbá se o člověka,“ sdělil s tím, že je třeba zachovat rozdílnost jazyků a specifičnost a jedinečnost kultur. "Takže odmítám multikulturalismus," upozornil.
Spoléhá se na svůj zdravý rozum. „Myslím si, že Evropa ztratila sebekritičnost. Jsou země, kde je podvod i drobná krádež nepřijatelný prohřešek, a naopak jsou země, kde je legální lichva, původní smysl bank zapomenut a vítězí tzv. úvěrová, výdělečná, politika na úkor klientů. V řadě věcí má Evropa na svět nepřijatelně dvojí metr,“ konstatoval hudebník z Radomyšle. Dívá se za kulisy a snaží čerpat informace i jinde než v masových médiích. „Existuje spousta témat, která by občan, posluchač, divák měl znát z odborných úst, třeba protikladných. Pokud by existovala skutečná pluralita názorů, zazněly by v médiích například i názory těch vědců, kteří mají odlišný postoj kupříkladu na vznik i léčbu covidu," podotkl Jindřich Koman.
Podporuje sportovní vozíčkáře
Za Občanskou demokratickou stranu bude bojovat Zbyněk Sýkora, který se věnuje výrobě vozíčků. Sedmatřicetiletý podnikatel je sám 20 let upoután na invalidní vozík. „Boural jsem na motorce v Přídolí na Českokrumlovsku odkud pocházím,“ zmínil. Žije přes 10 let v Českých Budějovicích, kde má manželku a syna, který nyní nastoupil do první třídy. „Všechny moje aktivity se točí kolem sportu, máme sportovní klub vozíčkářů, kde se hraje florbal basketbal a další,“ shrnul.
Stará se tak o komunitu s tělesným handicapem. „Válčili jsme s nedostatkem hráčů, tak jsme udělali soustřední, které zafungovalo, pak nám scházeli sportovní vozíčky, tak jsem je začali vyrábět,“ popsal vývoj.
A kolem toho se točí i jeho politická aktivita. „Děláme komerční i nekomerční projekty, máme spolek Aktivně s vozíkem, toto sociálně-zdravotnické téma se tím prolíná,“ dodal Sýkora s tím, že je třeba podpora vozíčkářů, rozvoj bezbariérovosti i sportovních aktivit.