„Já si pamatuji, jak jsem před lety pracoval na brigádě u Mc Donalds, to mi bylo asi tak šestnáct. Určitě jsem byl proškolen o bezpečnosti, ale pamatuji se, že mi občas ruka ujela a trochu jsem se popálil o gril. Tam se popálili snad všichni, ale nikdy se tam nikomu nic nestalo,“ vzpomíná dnes už šestadvacetiletý Filip Kubata z českobudějo­vického sídliště Šumava. „V Mc Donaldovi si to totiž dost hlídají, aby se nikomu moc nic nestalo. Hlavně, když tam přijdete na brigádu jako nováček, tak na vás dávají dost pozor. Ale jak jsem řek, popálil jsem se hodně krát,“ pousmál se Kubata.

Například v kamenické firmě Tesera ve Vidově brigádnici, kteří chodí na léto pomáhat, vůbec nechodí ke strojům a pilám, které řežou kameny. „U nás brigádníci dělají jen pomocné práce, k těmto strojům je vůbec nepouštíme. Ale hned ze začátku musí brigádníci projít školením o bezpečnosti. Tam jim říkáme, že si musí přečíst a dodržovat pracovní řády, že mají nosit po firmě v ochranné prostředky a podobně,“ říká majitel Tesery Pavel Bobr. „Nikdy se u nás žádnému brigádníkovi nic nestalo, sice zaměstnanci už úrazy měli, ale pomocníci ne,“ dodal.

Najdou se ale i místa, kde brigádníkům žádné větší pracovní úrazy moc nehrozí. Proškoleni musí být ale i tak.

„Brigádníky samozřejmě o bezpečnosti proškolujeme. Nepracují tady s žádnými těžkými nebo nebezpečnými stroji, takže je pro ně nejdůležitější, aby udržovali suchou a vytřenou podlahu, aby oni, nebo zákazníci neuklouzli a nezranili se. Když prší, nebo leží sníh, zákazníci nanesou do obchodu vodu na botách. Pak je třeba, aby brigádnice vytíraly často,“ uvedla majitelka obchodu Tom Tailor v českobudějovické Krajinské ulici Monika Jindrová. „Zatím jsme žádný úraz nezaznamenali, takže to funguje,“ dodala.