Zrekonstruovaná budova byla slavnostně předána začátkem října. Celková cena se podle radního pro kulturu Jihočeského kraje Pavla Hrocha vyšplhala na 28 mil. Kč z dotací, z toho 24 mil. Kč z Integrovaného regionálního dotačního programu. Budova bude sloužit převážně jako depozitář k uskladnění až 18 tisíc sbírkových předmětů, vznikne v ní lektorské centrum i restaurátorské centrum, kde se podle ředitele Alšovy jihočeské galerie Aleše Seiferta předpokládá i rekonstruování papírových exponátů z jiných zařízení.

V objektu se nachází přejímací místnost na exponáty, depozitář pro papírové exponáty, pro grafiku a kresbu, kanceláře atd. „Alšova jihočeská galerie se posouvá do jedenadvacátého století a Sparta jí dává adekvátní místo pro práci se sbírkovými předměty,“ řekl Aleš Seifert s tím, že zde bude důstojné restaurátorsko – konzervátorské pracoviště.

Za rekonstrukci stojí firma Mane Stavební. Ředitel firmy Jiří Koreš komentuje: „Když jsme budovu přebírali, bylo to tu zdevastované a vybydlené doupě. Budova byla nepoužitelná.“ Třeba bylo kromě jedné stěny zbourat celý obvodový plášť, veškeré zdivo po obvodu, kompletně celá střecha se musela sejmout a nahradit.

Právě se do Sparty podle ředitele Alšovy jihočeské galerie Aleše Seiferta stěhují zaměstnanci. „Začne se vytvářet depozitář pro grafiku a kresby a díla přestěhujeme. Vybavovat se bude také depozitář pro sochu,“ nastiňuje budoucí vývoj ředitel instituce.

Sparta se otevře v září 2020.