Zhruba 15 milionů korun stála modernizace hlavního silničního tahu přes Novou Ves. Trasa České Budějovice - Trhové Sviny už je opět volná a není nutné jezdit objížďkou přes Ledenice.

Stavební práce v Nové Vsi přinesly opravu vozovky a odvodnění komunikace. Investorem stavby byl Jihočeský kraj.

Podle Hany Brožkové, tiskové mluvčí krajského úřadu, byly současně opraveny v režii Správy a údržby silnic Jihočeského kraje dva mosty na silnici II/156, které navazují na modernizovaný úsek. Mosty měly být opraveny do poloviny října, ale protože hlavní práce již byly ukončeny, je komunikace od Nové Vsi na Strážkovice již průjezdná.

Na zmíněném tahu České Budějovice - Trhové Sviny chce kraj zahájit na přelomu roku i stavbu obchvatu Strážkovic. Jihočeský kraj plánuje postavit obchvat za 116 milionů korun za dva roky. Rada kraje už schválila stavební firmu, která vzešla z výběrového řízení a měla by akci realizovat. Podle krajského radního Antonína Kráka má komunikaci stavět společnost EUROVIA CS, která vyhrála výběrové řízení.

Řidiči budou moci začít využívat obchvat Strážkovic v listopadu 2022. Obchvat umožní zejména rychlejší spojení na trase mezi Českými Budějovicemi, Trhovými Sviny a Novými Hrady. A zároveň zlepší životní úrovně obyvatel Strážkovic. „Stavba bude zahájena v lednu příštího roku. Vozovku o délce 2,127 kilometru tvoří dva jízdní pruhy, které budou rozšířeny o stoupací pruh o délce 700 metrů,“ popsal parametry budoucího obchvatu Antonín Krák.