„Jeřáb postupně spustí dovnitř nové nerezové komínové vložky. Každá z nich je dlouhá přibližně osm metrů, průměr se liší podle toho, do které části komína patří. Manipulace s nimi se neobejde ale ani bez fyzické pomoci dělníků v komíně," přibližuje náročnou akci Martin Žahourek, místopředseda představenstva teplárny.

Té předcházelo náročné ruční vybourání starého vnitřního  ochranného pouzdra a sanace komína. „V jeho spodní části je připravená  už i základní část nové vnitřní vložky se zaústěnými průduchy," doplňuje Martin Žahourek. Jak zdůrazňuje, další etapa modernizace provozu nesmí trvat dlouho. „Hotovo musí být do konce září, abychom mohli zahájit topnou sezónu."

Neznamená to ale, že by kvůli rekonstrukci Budějčáci zůstali bez dodávek tepla.  Naopak. „Topná sezona sice ještě oficiálně nezačala, ale teplárna už od 3. září dodává tepelnou energii do okruhů topné soustavy a výměníkových stanic. Lidé si tak mohou v domácnostech kdykoliv přitopit," říká mluvčí  společnosti Zdeněk Zuntych.

„Topíme v běžných kotlích, ale po dobu opravy máme povoleno používat náhradní provizorní komín," doplňuje Martin Žahourek.

Chladná rána už zahájila topnou sezonu

Když otočíte kohoutkem u radiátoru, který je napojen na městskou teplárnu, tak už se v Českých Budějovicích, Trhových Svinech nebo Borovanech můžete hřát. Přes den sice venkovní teploty vrací vzpomínku na léto, ale chladnější noci a rána leckde popostrčily zahájení topné sezony.

V Českých Budějovicích to bylo 3. září, o 11 dnů dříve než vloni. „Začali jsme topit dřív, abychom vyšli vstříc přání našich zákazníků," říká Martin Žahourek, místopředseda představenstva budějovické teplárny. Podle ministerské vyhlášky totiž dodávka tepla začíná, až když dva dny za sebou klesne průměrná teplota pod  13 °C a to se v září ještě nestalo. Je ale na každém majiteli objektu, jak si teplo reguluje, zda ho odebere či nikoliv.

Teplárna v krajském městě zásobuje 27 924 domácností.
 V roce 2012 topná sezona v Českých Budějovicích začala 
21. září (trvala 257 dnů) a vloni 14. září (trvala 261 dnů).

V Borovanech zatím přitápí dopoledne. „Začali jsme před třemi týdny," uvedl investiční technik Bohuslav Vacek. 
V Trhových Svinech pustili teplou vodu do rozvodů 
pro zhruba 350 bytů a 25 rodinných domů před 14 dny. Podle Jiřího Štojdla, který vede městskou společnost Tepelné hospodářství,  ale firma vyrábí teplo po celý rok, kvůli velkoodběratelům.

V Týně nad Vltavou se 
na začátek sezony chystají. Teplo berou z temelínské elektrárny a centrálně zásobují přibližně 7500 lidí. Přes léto hodně investovali. Podle Davida Fučíka, ekonoma společnosti Vltavotýnská teplárenská, byly například vyměněny čtyři kompenzátory 
na převaděči z Temelína. 
Na teplárnu byla připojena 
i Žižkova ulice a provádí se třeba rozvod tepla do Bohunické ulice či areálu Pastviny – bývalých kasáren.