„Je to první, tak trochu zkušební den ve Voselnu. Podařilo se nám pozvat tři vinaře z Moravy, jedna sousedka je součástí jedné vinotéky v Budějovicích a jeden známý má vinotéku i v Táboře. Nabídka je opravdu široká. Na vinném lístku tady máme 47 vzorků. Já jsem jich zatím zkusil šest," smál se starosta Pavel Kašpárek.

Kromě degustace vinaři zájemcům radili, jak víno správně archivovat a které podávat k jakým pokrmům.

Zatímco dospělí ochutnávali různé vzorky vína, děti měly svůj vlastní program.

„Akci jsme připravili na celé odpoledne až do večera, tak jsme samozřejmě museli mít zábavu i pro děti. Je tady skákací hrad a mohou se projet i na živém oslíkovi, což ocenily asi nejvíc," prozradil starosta. Dodal, že oslík je jednoho z místních obyvatel.

I přesto, že v průběhu dne občas zapršelo, děti si akci vyloženě užily. „Já jsem se nejdřív bál, ale pak se mi to líbilo. Jen ten oslík nechtěl chvíli chodit a museli ho přemlouvat," usmíval se malý Tomášek z Tábora.

Na slavnosti vína přijeli i členové cyklistických klubů. A to hned dvou najednou. „My jsme přijeli z Budějovic a jsme z cyklistického klubu Podšumavan. Kolegové jsou z klubu z Roudného. Samozřejmě jsme přijeli kvůli slavnostem. Je to první ročník, tak jsme byli zvědaví, jaké to bude a co se tady vůbec bude dít," řekl Jiří Šindelář, který přijel dokonce v dobovém cyklistickém obleku.

„Je to rakousko-uherská cyklistická uniforma," prozradil Šindelář a dodal, že akce se jemu i jeho kamarádům moc líbí.

Na slavnostech vína nechybělo ani občerstvení, které si místní připravili sami. „To děláme výhradně sami. Pečeme řízky, jeden soused peče bramboráky, pak jsou připravené pochutiny k vínu, zelňáky," vypočítával starosta. Atmosféru dne zpříjemňovaly i kapely, a to hned tři. V jednom z postavených stanů připravili místní obyvatelé dokonce i malý bleší trh. Zájemci si zde mohli koupit různé maličkosti, hrnečky, nebo třeba i plyšového medvídka, to vše za symbolickou cenu. Nechyběla ani výstava smaltovaného nádobí z místního muzea. Pro zájemce byla při slavnostech vína otevřena i Eliášova štola.