Tři jmenovaní patří mezi celkem sedmnáct lídrů stran 
a sdružení, které budou v Českých Budějovicích usilovat 
o hlasy lidí v říjnových komunálních volbách. Je to jasné po včerejšku, kdy v 16 hodin uplynula lhůta, po kterou mohli zmocněnci politických uskupení podávat registračním úřadům kandidátní listiny.

Miroslav Beneš, jenž byl českobudějovickým primátorem za ODS v letech 1994 až 1998, povede do letošních voleb kandidátku Toryů. Toryové byli britskou politickou stranou, z níž se vyvinula  britská Konzervativní strana.

„Dvacet let sleduji komunální politickou scénu v Českých Budějovicích a musím říct, že konzervativní volič, který používá selský rozum, dnes nemá v zastupitelstvu zastání," zdůvodnil včera své rozhodnutí kandidovat Miroslav Beneš.

O rekord v počtu žen na kandidátní listině se v Českých Budějovicích jistě postará strana Domov, jejíž kandidátka nese označení „České Budějovice jistota Domova". Hlavní sídlo strany je v Jihlavě, v jihočeské metropoli bude lídrem Marie Paukejová. Na seznamu kandidátů je ze 45 jmen 33 žen. „My bychom sestavili ryze ženskou kandidátku, ale domluvili jsme se, že na ní dáme prostor 
i mužům, kteří souhlasí s naším programem," dodala Marie Paukejová.

Rekord ale hlásí i z Trhových Svinů. Zde zmocněnci podali registračnímu úřadu mimořádně vysoký počet kandidátních listin. O hlasy voličů zde bude usilovat 14 subjektů. V minulých komunálních volbách jich bylo „jen" devět a podle tajemníka městského úřadu Zdeňka Valuta se letos jedná určitě 
o rekord. „Možná i světový," usmál se Zdeněk Valut v souvislosti s tím, že ve městě se volí 23 zastupitelů.

V Týně nad Vltavou svede boj o hlasy občanů 11 stran a hnutí.

Volby - přehled podaných kandidátek.