Hvězdné nebe se rozhostilo nad krajinou, hvězda vedle hvězdy, zavěšené do nebeské klenby. Vzduch voní pokosenou trávou. Od rybníka se nese žabí vzdech. Po deštivých dnech přišlo léto do kraje a slunce suší zem, pálí do obličeje a prohřívá vzduch.

Klášter ve Vyšším Brodě patří k jihočeským nejstarším církevním stavbám. Byl součástí rožmberského osidlovacího plánu a Rožmberkové si jeho kryptu zvolili jako místo svého posledního odpočinku. Ve středu v půl desáté ráno v Rožmberské bráně cisterciáckého kláštera otevírají novou naučnou stezku, která nese název Klášterním lesem po chodníku vyšebrodských opatů.

Neznáte-li krajinu Blanského lesa, měli byste svou chybu napravit. Kouzelné městečko Chvalšiny, Červený Dvůr, nebo na druhou stranu Brloh a Holašovice přímo lákají k výletům. Nabízí se hned jeden, který můžete podniknout do podhradí Dívčího Kamene, kde od víkendu začnou pálit dřevěné uhlí v milíři. Nevíte-li, co milíř je, není snadnější způsob, než se to dozvědět právě na popsaném místě.

Od příštího pátku se můžete dotknout Písku. Městské slavnosti pojaté netradičně a s vtipem, spojené s koncerty nejrůznějších kapel, zvou do krásného města na řekou Otavou. Do města, kde nejeden člověk v sobě objeví básníka a nemusí být zrovna Fráňa Šrámek
Dobrý týden, Jihočeši! richard.vlasak@denik.cz