Překážkou je pro ČSSD 
i ODS pakt, který uzavřeli zástupci ANO 2011 a HOPB hned v pondělí. Krátce poté, co právě opoziční sociální a občanští demokraté za pomoci komunistů a přeběhlíků z některých koaličních stran odvolali primátora Českých Budějovic Jiřího Svobodu (ANO 2011) a jeho tři náměstky.

Na mrtvém bodě ANO 2011 a HOPB, tedy uskupení, která za účelem jednání 
o nové koalici uzavřela dvojblok, se zatím sešla se zástupci KDU-ČSL, TOP 09 a KSČM. V případě komunistů šlo jen o informační schůzku, do možné koalice s nimi dvojpakt nepočítá. Týmy ČSSD 
a ODS schůzku s dvojblokem odmítají, chtějí jednat se zástupci ANO a HOPB zvlášť.

Miroslav Joch, který vedl kandidátku ČSSD do loňských komunálních voleb, tento týden Deníku řekl, že si dokáže představit koaliční jednání s každým z možných partnerů zvlášť, jen ne s dvojblokem ANO a HOPB. Také Michal Šebek (ODS) ve čtvrtek potvrdil, že občanští demokraté odmítli nabídku dvojbloku sejít se u jednacího stolu. „Nechceme jednat s blokem, ale individuálně na úrovni stran," zdůraznil Michal Šebek.

Člen vyjednávacího týmu ANO 2011 František Konečný však zopakoval, že dohoda, kterou o společném vyjednávání uzavřely ANO a HOPB, zatím platí. „Nevidíme důvod, proč jednat samostatně," doplnil. 

Jednání o koalici: čeká se, kdo ustoupí

Učiní vstřícný krok občanští a sociální demokraté a sejdou se 
s vyjednávacím týmem dvojpaktu ANO 2011 a Hnutí Občané pro Budějovice (HOPB)?
Nebo dojde dříve trpělivost zástupcům ANO i HOPB a za účelem jednání o příští budějovické koalici se rozdělí?
Pokud neustoupí nikdo, provizorium, které na budějovické radnici panuje od pondělního odvolání primátora Jiřího Svobody (ANO 2011) a jeho tří náměstků, zřejmě hned tak neskončí.
Současná koalice ANO 2011, HOPB, TOP 09 a KDU-ČSL sice formálně dál existuje, ve skutečnosti je ale ve stadiu klinické smrti, jak prohlásil předseda HOPB a zastupitel Juraj Thoma.
Při formování nové koalice, která by zvolila příštího primátora, našli znovu společnou řeč zástupci ANO 2011 a HOPB. Ti by k sobě podle člena vyjednávacího týmu ANO Františka Konečného přibrali TOP 09, případně i „odpadlíka" z této strany Kamila Caltu, který je nyní nezávislým zastupitelem.
Nad pokračováním spolupráce s lidovci ale visí otazník, neboť právě zastupitel za KDU-ČSL Petr Petr rovněž hlasoval pro odvolání primátora.
K tomu, aby koalice měla 
v zastupitelstvu nadpoloviční většinu, tak budou uskupení pravděpodobně potřebovat získat na svou stranu ČSSD či ODS. Neboť spolupráci s komunisty se všichni vyhýbají.
„Čekáme na to, jak se vyvine situace kolem ANO 
a HOPB. Žádné předsudky týkající se toho, s kým jednat 
a s kým ne, ale nemáme. Jen spolupráci s komunisty odmítáme," řekl zastupitel Michal Šebek (ODS).
Naznačil, že patová situace by se snad mohla prolomit příští týden, kdy si ale podle informací Deníku chtějí hlavně členové ANO 2011 s ohledem na plánované dovolené udělat ve vyjednávání přestávku.

Trestání pučistů začne v neděliKoalici ANO 2011, HOPB, TOP 09 a KDU-ČSL při pondělním jednání zastupitelstva potopili hlavně tři „rebelové" z ANO Eliška Richtrová, Filip Šmaus a Pavel Matoušek. O jejich vyloučení z hnutí má v neděli jednat vedení oblastní organizace ANO. Jihočeská předsedkyně hnutí Radka Maxová vysvětlila, že o vyloučení rozhodne republikové předsednictvo ANO na základě doporučení místní, oblastní a krajské organizace.