V Dolním Bukovsku na Českobudějovicku se o víkendu jel závod mistrovství České republiky dálkově ovládaných modelů bugin. Ty na první pohled připomínají hračky pro děti, ale nenechte se mýlit. Tyto malé závodní buginy jezdí až osmdesátikilometrovou rychlostí a dálkové ovládání drží v ruce většinou dospělí chlapi.

Tím zatím nejúspěšnějším je David Kukla z Veselí nad Lužnicí, který před nedělním závodem vedl průběžné pořadí šampionátu. „V průběžném pořadí jsem první, ale mám tady kolegu, který pár závodů vynechal a asi mě porazí. I tak bojuji o vicemistra republiky," usmál se při předzávodní úpravě svého stroje.

Ceny jednotlivých modelů se včetně kompletního příslušenství blíží padesáti tisícům korun. „Nákladná je i údržba, na každý závod měníme důležité části," dodal David Kukla s tím, že pokud chce držet krok s konkurencí, je špičková výbava nutností.

Do Bukovska přijelo o víkendu pětadvacet závodníků. „Je to nižší číslo než v minulých letech," přiznal hlavní organizátor závodu František Mazanec z Dolního Bukovska a poukázal na nákladnost účasti. Třiapadesátiletý fanda motorismu sám také závodí, letošní ročník ale vynechal. „Příští rok se chci závodění věnovat více," plánoval bývalý pilot motokár.

Na trati o délce 270 metrů závodili účastníci v kvalifikačních rozjížďkách. V pětiminutovém závodu musí piloti nakroužit co nejvíce kol. Večer přišlo na řadu veliké finále. „To je i divácky atraktivní. Startují všichni najednou, dochází i ke kolizím a srážkám," líčil zapáleně František Mazanec.