Na zbrusu nové a moderní bydlení se mohou těšit necelé tři stovky klientů dobrovodského Domova důchodců.

Ten čeká od příštího roku celková rekonstrukce za přibližně sto milionů korun. Uskuteční se ve třech etapách za plného provozu zařízení a hotova by měla být během roku 2012. „Nejvíc se těším na novou koupelnu, sprchy a záchod. Teď ho máme dost daleko, je až na druhém konci chodby,“ nastínila sedmasedmdesátiletá obyvatelka domova Emilie Bambulová.

Téměř devadesátiletá Ludmila Pfafflová se pro změnu nejvíc těší na nový a větší pokoj. „Bydlíme po dvou a je tam málo místa,“ vysvětlila.

Kromě nového sociálního zařízení a větších pokojů se klienti domova dočkají i nových oken, fasády a vyvážecích teras, které jsou určeny pro klienty upoutané na invalidní vozík či lůžko.

„Jsme v pěkném prostředí a chceme umožnit pobyt v přírodě i nepohyblivým klientům,“ vysvětlila ředitelka zařízení Jana Zadražilová. V nyní nevyužívané bývalé uhelně, kotelně a prádelně navíc vzniknou nové prostory pro nejrůznější volnočasové aktivity i rozšířenou nabídku ergoterapeutických metod.

Největším problémem jsou v domově, který byl postaven v roce 1963, elektrické rozvody, kanalizace i vodovod. „To vše je v havarijním stavu, vypadávají nám i jističe,“ popsala ředitelka Jana Zadražilová. Do některých akutních oprav se pustil domov ještě před zahájením plánované rekonstrukce. Došlo zde například k výměně hlavního jističe v kuchyni. Kromě toho pracuje vedení domova i na neustálém zlepšování poskytovaných služeb.

Ošetřovatelé a zdravotní sestry už se například nemusejí zabývat rozdělováním jídla, mytím nádobí nebo odvážením a přivážením čistého prádla. Mají tak více času přímo se věnovat klientům. „Budeme se i nadále snažit zdokonalovat, abychom byli moderním domovem pro seniory se vším všudy,“ slíbila ředitelka Zadražilová. Se svou koncepcí chce vedení domova v blízké době seznámit i veřejnost.