Další finance dosud na dohled nejsou a některým ústavům tak zbývají peníze na provoz sotva do léta.

„Čekáme, jak se situace vyvine. Stát přerozděloval další jednu a půl miliardy korun, ale žádné rozhodnutí jsme zatím nedostali,“ řekla Marcela Irová, která je pověřená vedením Domova důchodců na Dobré Vodě u Českých Budějovic. I s penězi, které by ještě mohly od státu dorazit, získají jen 59 procent toho, co požadovali a nutně potřebují na provoz.

„Museli jsme zavést maximální úsporná opatření. Šetříme na nákladech, spotřebě materiálu, na opravách a údržbě, na energiích,“ dodala Irová k současné situaci domova.

Také v Domově pro seniory Chvalkov si nedovedou představit, jak letos vyjdou s penězi, a vyčkávají. I tady se šetří doslova každá koruna. „Nic nekupujeme a nezařizujeme. Z oprav děláme jen to úplně nejnutnější,“ vylíčila ředitelka domova Ludmila Hoffelnerová a poznamenala, že snad v pololetí budou vědět víc.

„Chybí nám velká částka. Některé ústavy mají peníze na provoz jen do července, některé do září,“ přiznala náměstkyně hejtmana Ivana Stráská ohledně financování jihočeských sociálních ústavů. Oproti loňsku dostala krajská zařízení o sto milionů méně.

V pátek bude toto téma řešit porada na krajském úřadě. Jak uvedla Stráská, na to, aby domovy důchodců a další sociální zařízení pro hendikepované lidi přežily do konce roku, bude kraj nejspíš muset uvolnit třicet milionů korun.

O něco lépe jsou na tom domovy pro seniory patřící městu České Budějovice ( U Hvízdala, Máj a Centrum sociálních služeb Staroměstská). I když si také musely utáhnout opasky, s penězi vyjdou.

„Zařízení byla úspěšná v obou dotačních řízeních ministerstva práce a sociálních věcí a požadované dotace byly potvrzeny. Nebudeme tedy nuceni navyšovat příspěvky na provoz těchto zařízení,“ informoval náměstek primátora Rudolf Vodička.