O stovky korun měsíčně více si od ledna připlatí důchodci za nájmy a úhrady v domovech a penzionech pro seniory.

„Platili jsme 28 korun za metr čtvereční a teď to máme čtyřicet a někdo čtyřicet dva korun za metr. K tomu se zdražila voda, elektřina. U mě konkrétně to vychází přes čtyři stovky měsíčně víc, a to mi důchod zvedli o 315 korun,“ posteskla si Natálie Petrová, která žije v penzionu pro seniory v Nerudově ulici v Českých Budějovicích. „Když se všechno sečte, bydlení a další poplatky, dělá to přes čtyři tisíce, to je hnedle půlka důchodu,“ dodala Petrová.

V průměru o 750 korun se zdraží úhrady důchodcům v Domově pro seniory Hvízdal. To ovšem pouze těm, kteří do domova nastoupili podle nového zákona o sociálních službách po 1. lednu 2007.

Za ubytování v jednolůžkovém pokoji včetně celodenní stravy a souvisejících služeb tady senioři od ledna zaplatí měsíčně 8 700 Kč, za dvoulůžkový pokoj 8 100 Kč

Uzavírání smluv

„Zvyšují se náklady na provoz,“ vysvětlila ředitelka domova Ludmila Kubelová s tím, že v uplynulých měsících se valorizovaly důchody a že zvýšení úhrad nepřesahuje částky, o něž se zvedly důchody.

Seniorům, kteří do domova nastoupili před rokem 2007 a dosud se zařízením neuzavřeli novou smlouvu (podle již zmiňovaného zákona o sociálních službách), se úhrady nezvýší, ti nyní platí o něco méně. Ovšem do konce tohoto roku jim běží lhůta pro uzavření smlouvy.

„Pokud s námi smlouvu neuzavřou, od příštího roku tak nebudou mít podle nového zákona na pobyt právní nárok. Museli by se pak odstěhovat,“ upozornila Kubelová. „Naše klienty s tím seznamujeme už od poloviny roku 2006. Jsou s tím srozuměni. Kromě pár výjimek jim to nevadí a s uzavřením nové smlouvy souhlasí,“ dodala Kubelová.

Osm tisíc měsíčně

Také ve Chvalkově si letos senioři za pobyt v domově připlatí. „Od února se zvýší úhrady průměrně o tři sta korun,“ uvedla ředitelka Domova pro seniory Chvalkov Ludmila Hoffelnerová. Měsíční poplatek za ubytování a stravu se tu pohybuje od 7 500 do 8 100 korun.

Ani lidé žijící v českobudějovickém Centru sociálních služeb Staroměstská se zdražení nevyhnou. Výše úhrady půjdou nahoru od února. Jaké to budou konkrétní částky, bude znát zařízení až na konci ledna.

Naopak jsou ale i zařízení, jejichž obyvatelé zůstanou zvyšování cen ušetřeni. Na Českobudějovicku je to například Domov pro seniory Máj a Domov pro seniory na Dobré Vodě u Českých Budějovic.