Čeká je hlídání limitů, po jejichž překročení jim pojišťovny začnou vracet peníze vydané například za doplatky na léky.

V lékárnách nastaly i další změny. Platí se 30 korun za položku na receptu, nebo si je možné vybírat léky s menší spoluúčastí pacienta, ale obdobným účinkem.

Jak se změny projeví na chování pacientů, to se podle většiny oslovených lékárníků teprve uvidí. „Zatím chodí lidé pro volně prodejné léky nebo ti, kteří jsou akutně nemocní. Většina ostatních pacientů se předzásobila,“ shodují se vesměs majitelé a provozovatelé lékáren.

Suma 30 korun za položku na receptu má podle ministerstva zabránit zbytečnému odebírání léčiv, která nakonec skončí neupotřebená v koši. Většina pacientů ale vidí spíše problémy nového systému. „Jednak nechápu, že se má platit u lékárníků, ještě tak u doktora bych to brala, a pak nevím, proč si mám já přepočítávat, jestli je levnější koupit lék ve volném prodeji nebo si ho nechat předepsat,“ diví se nad změnami šestačtyřicetiletá Karla Jenišová z krajského města. „Musíte pořád počítat, záleží na doplatku, na počtu balení,“ potvrdila úskalí nové úpravy jedna z lékárnic.

Ohledně levnější varianty se však většinou snaží sami lékaři nebo později lékárníci pacienty upozornit. I informovanost o změnách je prý podle ministerstva dobrá.

Přesto Deník zaznamenal i případ, kdy pacient o změnách nevěděl a s obsluhou lékárny došlo téměř ke konfliktu, padala i hodně ostrá slova.
Regulační poplatek v lékárnách ale může u některých léků snížit marži lékárny a také z něj lékárny odvádějí daň státu. V některých zařízeních zase pacientům nabídli v rámci marketingu i slevové akce.

„Do konce ledna dostanou pacienti, ve chvíli, kdy si u nás vyzvednou léky z deseti receptů, kartu klubu doktora Maxe. Také získají poukázku na padesát korun,“ uvedla magistra Eva Hellmannová z lékárny v českobudějovickém Kauflandu. Zařízení patří pod Českou lékárnu, a. s.
I ostatní pacienti zde mají výhodu. Po vyzvednutí léků dostávají zpět pět korun za jeden recept.

Členové klubu mají i další výhody, ale tříměsíční akce skončí za pár týdnů. Jak to bude dál, zatím v lékárně nevědí, ale vracení pětikoruny by mohlo zůstat déle.