Radnice si od CIVITASu slibuje především zlepšit soulad osobní automobilové dopravy, městské hromadné dopravy, cyklistů a klidové dopravy.
„V rámci projektu má město možnost v roli tak zvaného ´learning´ city načerpat nové zkušenosti, náměty od jiních evropských měst, které se již programu CIVITAS účastnili již v minukosti,“ řekla včera náměstkyně primátora Ivana Popelová. „Dalším přínosem je pro nás možnost získat v rámci grantu peněžní prostředky ve výši zhruba šedesáti procent z doporučeného rozpočtu. ten činní dva až tři miliony eur,“ doplnila náměstkyně.


Radnice chce ale nejprve zpracovat podrobný dokument, který nejprve zanalyzuje současnou dopravní situaci ve městě, posléze „vytipuje“ problémové oblasti a nastaví nové řešení inetgrované dopravy.


„Především budou řešena tato témata. Okolo městské hromadné dopravy se jedná o preferenci MHD, elektronickém informačním systému či o integrovaném odbavovacím systému v rámci projektu cb karty. Dále bychom chtěli vytvořit sytém ´park and ride´ a ´park and go´, což česky znamená vybudování bezpečných záchytných parkovišť pro návštěvníky města a zhotovit elektronický naváděcí systém,“ shrnula Popelová s tím, že se projekt CIVITAS také zaměří na zlepšení cyklistické dopravy.


CIVITAS Plus by měl podle Popelové začít fungovat v letech 2008 až 2009. „To jsem zvědavý, jak to dopadne. Pan Thoma tady mluví o zlepšení dopravy už pět let a pořád se nic neděje. Město je neustále ucpané anebo rozkopanné a podobně,“ myslí si o evropském projektu čtyřiapadesátiletý Jaroslav Teplý své.