Pár metrů od měřiče rychlosti už na šoféra svítí číslo 49 a červený escort už po obci jede spořádaně.

Psychologický efekt

Podobné měřiče rychlosti mají i na Rudolfově a v Týně nad Vltavou, kde si ho tamní vedení města pochvaluje. Stejný názor, jako mají Vltavotýnští, má na digitální ukazatele rychlosti i dopravní policie.

„Určitě je to dobrá věc. Jako policie to jen vítáme, že měřiče v obcích jsou, a je to vlastně dobré i pro samotné obce,“ řekl vedoucí krajského dopravního inspektorátu Policie ČR Lubomír Veselý. „Pokud se nenajde někdo, kdo si zkouší své možnosti a rychlost automobilu, i tak devadesát procent řidičů snižuje rychlost. Jako psychologický efekt jsou měřiče rychlosti velice dobré,“ doplnil Veselý.

Tak jako ve Štěpánovicích, Rudolfově a v Týně nad Vltavou by chtěli korigovat provoz pomocí měřičů rychlosti také v Češnovicích, kudy vede frekventovaná silnice na Písek a dále na Prahu či Plzeň, a v Lišově. Tam je doprava kvůli tahu na Jindřichův Hradec také kritická.

Opravdové radary

Ještě přísnější jsou na neposlušné řidiče v Českých Budějovicích. Tam se chystají radary, které řidiče změří, vyfotí a přestupek ihned odešlou na magistrát ke správnímu řízení.

Stabilní radary s kamerami tak například budou hlídat Dlouhou louku, Pražskou, Mánesovu, Lidickou, Husovu, Rudolfovskou, Strakonickou, Pekárenskou či Branišovskou ulici.

Vše by mělo začít fungovat ještě letos v létě.

Více si můžete přečíst v ČbD 2.6. na straně 3.