Ta přechází již dnes na prázdninové jízdní řády. Platit budou až do 31. srpna a je třeba počítat s tím, že do provozu nevyjede až čtvrtina běžných spojů. „Redukujeme především ty v ranních a odpoledních špičkách, kde se dá kvůli prázdninám předpokládat menší vytížení. Cestující by měli věnovat pozornost jízdním řádům a spoje hledat ve sloupečku pro prázdninový provoz,“ doporučuje Radek Filip, vedoucí oddělení strategie a řízení dopravy Dopravního podniku.


Prakticky bez starostí mohou naopak zůstat zákazníci Českých drah. Omezení takzvaných školních spojů se podle Pavla Kosmaty z Krajského centra osobní dopravy vlaků na Českobudějovicku netýká. „Naopak, například ranní vlak od Strakonic do Českých Budějovic , který měl být přes letní období omezen, bude i nadále jezdit v obvyklém čase,“ vzkazuje cestujícím.


Ti, kteří jsou ale zvyklí během roku používat především ranní spoje na méně vytížených vzdálenějších tratích v jiných okresech, by si měli jízdní řády zkontrolovat. V některých případech se časy odjezdů souprav mění.


Podobná ostražitost se vyplatí i lidem, kteří dojíždějí autobusy. Podle pracovníků informačního centra ČSAD Jihotrans sice zásadní změny na linkách nenastanou, ale drobné prázdninové změny v časech a trasách autobusů by mohly neinformované cestující zaskočit.


S možným zpožděním by měli počítat i řidiči. Na silnicích v kraji je na léto naplánováno několik oprav, které omezí dopravu. Aktuálně budou provoz pouštět střídavě z obou směrů semafory či dělníci u opravovaného mostu nad křižovatkou u Božetic na Písecku, podobná je situace na mostech v Bohumilicích a ve Vimperku. Příští týden nastartují s podobným režimem řízení dopravy opravy povrchu vozovek v Písku a Dolním Dvořišti, následovat budou i další místa.


Na samotném Českobudějovicku se nyní provádějí hlavně menší akce, které se dotknou spíše místních řidičů. V rámci Správy a údržby silnic Jihočeského kraje bude například přes víkend uzavřena silnice Koloděje nad Lužnicí – Hosty. Jinak v kraji omezí někde řidiče ještě dokončování velkoplošného frézování silnic.