17:30 Dvacet minut stačilo na zdolání trati sourozencům Johaně a Kristián Vožickým a jejich mladšímu bratranci Václavu Křížovi z Českých Budějovic. V cíli byli sice viditelně unavení, ale spokojení. „Běželo se nám dobře, nebylo ani takové vedro," usmívala se Johana. „Ani jsme moc na závod netrénovali, spíš jsme si to chtěli zkusit," vysvětluje běžkyně s tím, že tahounem skupiny byl nejmladší Václav Kříž. „Já docela sportuju, dělám všestranný trénink, pro mě to byl pohodový běh," krčil rameny běžec, kterému sestřenice s bratrancem dělali parťáky. „S nápadem, abychom běželi společně, přišla teta, že je to jen tři kilometry a mohli bychom to dát," vysvětluje Johana

17:10 Podobné nadšení vládlo i podél trati DM rodinného běhu, kde nechyběli příbuzní běžců. „Před chvílí proběhla naše rodina – dcera, syn a tři vnoučata. Na závod se připravovali, navzájem hecovali. Škoda, že nemůžu s kolenem, jinak bych se přidala také. Ale asi bych to neudejchala," smála se u zábran Jana Piklová z Hluboké. Spolu s manželem se tak alespoň zhostili role fanoušků, fotografů a kameramanů. „Je to skvělá atmosféra, vyšlo i počasí," pochvalovala si. I proto rodina zvažovala zůstat i na večerní půlmaraton.

17:00
Závodníci DM rodinného běhu jsou na trati. 

16:50 Už potřetí se na start rodinného běhu postavila rodina Vávrů. Zatímco maminka Katka, tatínek Zdeněk a starší z dětí Hanička byli odhodlaní celou tříkilometrovou trať odběhnout po svých, dvouapůlletá Adélka ještě pro jistotu měla v záloze kočárek. „Kousek poběžím, a až nebudu moct, řeknu mámě," plánovala odvážná malá běžkyně před svou závodní premiérou. To starší Hanička je už ostřílenou účastnicí. „Dvakrát už závod jela na odrážedle, běží poprvé," vysvětlovala maminka. Třebaže rodinná taktika zněla zdolat trať volným během či krokem, ale hlavně si užít atmosféru, děti se půl hodiny před startem tvářily odhodlaně. „Já se moc těším, zvládnu celý závod," věřila si malá Hanka.

16:40
Závodníci DM rodinného běhu se už rozcvičují. Ve většině případů se jedná o celé rodiny, na startu tedy nebudou chybět ani kočárky.Mattoni 1/2 maraton České Budějovice 2016. Běžci DM rodinného běhu se už rozcvičují.
16:35 Doprava ve měste je zatím bez větších problémů. Parkoviště u sportovní haly je plné .

Aby ze startu do cíle dorazili bezpečně, je podle Michala Šebka, radního Českých Budějovic a garanta závodu, přijmout určitá omezení v dopravě. Ta ustoupí právě běžcům. „Prosíme, aby obyvatelé i návštěvníci města přijali s pochopením některá nezbytná dopravní opatření," uvádí Michal Šebek.

Závod odstartuje v 19 hodin na náměstí Přemysla Otakara II., kam také nakonec závodníci doběhnou do cíle. Hlavní uzavírka bude platit od 17.30 do 22.30. V některých místech se však budou jednotlivé časy lišit. Pořadatelé věří, že se vše podaří zvládnout. „Dovolujeme si všechny obyvatele pozvat do ulic k aktivní účasti a sledování závodu," vzkazuje pak Carlo Capalbo, předseda organizačního výboru.

NEPOJEDE ANI MHD

Omezení v dopravě se dotkne také veřejné dopravy. Maraton si vyžádá od 16.30 do 22 hodin odklony většiny linek z pravidelných tras a zrušení některých zastávek.

Půlmaraton se v Českých Budějovicích poběží popáté. Na start se postaví i světoznámí vytrvalci. Jednou z úplně největších hvězd letošního ročníku bude Geoffrey Mutai z Keni.

Přehled uzavírek z důvodu 1/2 maratonu v Českých Budějovicích.