Odbor plánování a architektury českobudějovického magistrátu připraví podklady pro další jednání výběrové komise.

Ve veřejné soutěži na dostavbu náměstí byla podána jediná regulérní nabídka pražskou firmou Amádeus Real. Komise ji otevřela a podle primátora Juraje Thomy obsahuje návrh neobvyklé řešení, které by měl dále rozvést Atelier 8000.

Komise složená z rady města a tří členů dalších zastupitelských klubů zatím návrh na dostavbu posuzovala z formálního hlediska. I kusé informace však stačily některým jejím členům, aby navrhli ukončení soutěže, jak to ostatně už dávno chce i opozice v zastupitelstvu. Výhrady k průběhu soutěže má například radní Miroslav Tetter. „Mně se to monstrum nelíbí,“ konstatoval na adresu podaného návrhu Tetter a dodal, že když si má vybírat, chce mít na výběr, tady je ale jen jedna nabídka a město si podle Tettera nevybírá, jen se rozhoduje, zda ji přijme, či nepřijme.

Tetter navrhl, aby soutěž byla ukončena, ale pro byli jen čtyři členové komise. Kromě Tettera ještě náměstek primátora Rudolf Vodička a opoziční zastupitelé Vladimír Zdvihal a Svatomír Mlčoch. Ten dokonce jako jediný hned na začátku otevírání hlasoval pro to, aby se obálka ani neotevírala. Další jednání nad návrhem se chystá příští týden. Ze středečního jednání komise se omluvil náměstek primátora František Jelen a za opozici poslanec Petr Braný.

Primátor Juraj Thoma ale pro Deník připomněl, že při změně územního plánu na Mariánském náměstí, která umožnila jeho dostavbu, nikdo námitky nevznesl.

Změna územního plánu byla přijata podle Thomy v roce 2000, aniž by to vyvolalo výraznější reakci veřejnosti.

Změna územního plánu už například umožnila v podlední době vznik nové nákupní galerie v obchodní zóně v Českém Vrbném. Tam změna územního plánu umožnila navýšení prodejních ploch v lokalitě a zároveň touto změnou město přestalo chránit jednu část lokality pro výstavbu rodinných domků.

Komise by se měla nad návrhem dostavby Mariánského náměstí sejít za týden.