Státní fond životního prostředí (SFŽP) nabídl zájemcům miliardy korun dotací, ale ne všichni na ně dosáhnou. Důvodem jsou přísné podmínky i komplikace při vyřizování žádostí.

Pro mnohé je překážkou i jejich vysoký podíl na investici. „Přestože bych část prostředků dostal zpět, na investici nemám peníze, navíc jsem kotel měnil loni a okna máme také nová. Z hlavních příspěvků už mi zbývá jen zateplení budovy, ale na to už mi nikdo nepřispěje ani korunu. Systém se mi nezdá spravedlivý,“ posteskl si třičtyřicetiletý Pavel Ryšavý z Českých Budějovic.

Administrativa

Pro většinu budoucích žadatelů ale zůstane překážkou administrativa. Množily se otázky, zda zůstane původně navrhovaný systém, který byl terčem kritiky a důvodem stížností. „K úpravě podmínek programu dojde na přelomu července a srpna,“ uvedla Lenka Brandtová, tisková mluvčí SFŽP.

O dotaci na úpravu rodinného domu nebo bytové jednotky lze požádat před rekonstrukcí i po ní. Nárok na dotaci mají však jen projekty, které byly dokončeny po 1. dubnu 2009. Rozhoduje datum kolaudace nebo začátek užívání vylepšené technologie.

S projektem jsou ochotné pomoci i některé banky, které sází na jednoduchost při vyřizování a nabízejí informační servis.

Požádat o dotace můžou zájemci například u ČSOB a Poštovní spořitelny všechny fyzické osoby i podnikatelé, bytová družstva, společenství vlastníků bytových jednotek a obce. Banky však přijímají žádosti pouze od fyzických osob.

„Kdo podá žádost předtím, než začne úpravy provádět, musí vyplnit žádací formulář. Podpora je proplacena žadateli až po dokončení realizace projektu. Žádost o dotaci po ukončení realizace projektu je třeba podat do roka po kolaudaci nebo začátku využívání nové technologie, nejpozději však do 30. 6. 2012. Žadatel musí předložit veškerou dokumentaci a faktury,“ řekla specialistka externí komunikace ČSOB Irena Zatloukalová.

Půjčky a hypotéky

Banky nabízejí na financování ekologicky úsporných opatření širokou škálu půjček a hypoték.

„Zájemcům nabízíme úvěry na bydlení, hypoteční úvěry nebo červené konto a termínované vklady. Nabídky mají společnou širokou škálu výhod,“ uvedla tisková mluvčí Poštovní spořitelny Denisa Salátková.

Dvacet pět miliard, které na dotační projekt SFŽP vyhradil získala Česká republika prodejem emisních kreditů podle tzv. kjótského protokolu. Ten určil každé zemi povolený objem vypouštěných emisí. Státy, které překročí limit, musí povolenky kupovat od těch, kterým přebývají.

TADEÁŠ NOVÝ