Podle primátora Jiřího Svobody (ANO 2011) požádala o podporu pro Britské centrum Jihočeská univerzita, která instituci zastřešuje. „Je to závazek z minula," připomněl primátor smlouvu, kterou před časem uzavřely univerzita, město a kraj. Všechny tři subjekty se měly na chodu centra podílet společně.

Jediné na jihu Čech, součást univerzityBritské centrum sídlí v domě na rohu Krajinské ulice a náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Činnost zahájilo 1. dubna 2002 a je součástí Jihočeské univerzity. Je to jediné centrum tohoto typu v jižních Čechách. (V letech 1992-2001 bylo Britské centrum regionálním centrem Britské rady v Praze a bylo podporováno Velkou Británií.) Britské centrum mimo jiné nabízí: knihovní služby, metodické semináře, kluby s anglickými spisovateli, přednášky, jazykové kurzy.

Jak ale upozornil radní Miroslav Joch (ČSSD), kraj před časem od smlouvy odstoupil. Podíl města se tedy výrazně zvětšil. Následně Miroslav Joch navrhl, aby se do budoucna náklady dělily rovným dílem. Město totiž přispívá 700 000 na mzdy, ale také bezplatně přenechává centru prostory v domě v Krajinské ulici. Miroslav Joch také připomněl, že třeba Francouzská aliance takovou podporu nemá.

Mezi zastupiteli při diskusi také zaznělo, zda se vlastně nejedná jen o podporu trochu odlišné jazykové školy. To ale někteří diskutující jednoznačně odmítli. Například Ivo Moravec (HOPB) konstatoval, že Britské centrum nefunguje jen jako půjčovna knih a místo výuky. „Pořádají se zde i literární večery, výstavy a klubové pořady. Vlastní činností centrum vydělalo 1,1 milionu korun a peníze jdou do vybavení," konstatoval Ivo Moravec.

„Je to jedna z institucí, které fungují dobře," přidal se na stranu centra Tomáš Bouzek (TOP 09). Zastupitel Jan Zahradník (ODS) byl také pro podporu a mimo jiné zmínil, že Britské centrum již bylo před časem na odchodu. Mělo přenést své aktivity do některé z východoevropských zemí. Podle Jana Zahradníka je dobře, že se podařilo centrum ve městě zachovat. „My jsme převzali náklady. Oni tu nechali všechno vybavení," dodal Jan Zahradník.

Náměstek primátora František Konečný (ANO 2011) pak apeloval na to, aby byla dodržena alespoň smlouva, která už byla uzavřena mezi radou města a univerzitou. „Prosím dodržme smlouvu. Jestli chceme něco změnit, tak změňme tu smlouvu," uvedl František Konečný v reakci na některé zastupitele, kteří upozornili, že částku podpoří jen pro tento rok.

Nakonec se pro podporu centra vyslovilo 29 zastupitelů, tedy o šest více, než byla potřebná nadpoloviční většina. Pro budoucí roky ale asi město a univerzitu ještě čekají další jednání.

Zastupitelé v pondělí mimo jiné jednali také o změně územního plánu, která by se dotkla oblíbeného českobudějovického parku Stromovka. Rozhodli se těsnou většinou 23 hlasů, že propustí do dalšího posuzování záměr, aby na místě uzavřené restaurace Oáza mohla vzniknout mateřská školka.